Se svoláním schůze Sněmovny kvůli koronaviru se nyní nepočítá

Se svoláním schůze Sněmovny k jednání ve stavu legislativní nouze o opatřeních proti šíření nákazy koronavirem se nyní nepočítá. Novinářům to po jednání sněmovních stran s premiérem Andrejem Babišem (ANO) řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že schůzka nesplnila jeho očekávání, premiér si podle něj pletl jednání s tiskovou konferencí. Podobně se vyjádřil i předseda STAN Vít Rakušan. Podle předsedy SPD Tomia Okamury Babiš na jednání slíbil, že zhruba za 14 dnů by měly být k dispozici roušky pro všechny občany.

Část sněmovních stran volala po svolání mimořádné schůze ve stavu legislativní nouze, aby bylo možné upravit pravidla pro čerpání ošetřovného a rozšířit ho i na živnostníky. Vláda ale dnes rozhodla, že tyto úpravy nebude řešit novelou zákona, ale vydáním ministerské vyhlášky. Bartoš dnes po schůzce stran řekl, že s jednáním Sněmovny nyní nepočítá. Ani podle Okamury žádný termín pro schůzi poslanců stanoven nebyl.

"Jednání nesplnilo naše očekávání," řekl po schůzce Fiala. ODS na jednání přicházela s požadavkem, aby vláda otevřeně komunikovala o situaci kolem nákazy, včetně zpráv o dostupnosti ochranných pomůcek pro zdravotníky. Strana také navrhovala několik opatření, která by podle nich měla pomoci ekonomice.

Fiala podotkl, že si Babiš jednání pletl s tiskovou konferencí. Podobně se vyjádřil i Rakušan, podle něhož premiér "neřekl nic víc než floskule, které používá na tiskovce". Babišovo vystoupení kritizovala i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "O co víc otázek padlo, o to méně odpovědí jsme dostali," řekla novinářům.

Rakušan nicméně uvítal příslib náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že hygienické stanice budou povinně informovat starosty o výskytu koronaviru v jejich obcích. Podle poslance Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) na schůzce přislíbil rozšíření programu bezúročných půjček se státní garancí i o půjčky nižší než půl milionu.

Podle Okamury se mluvilo i o možnosti zajištění roušek pro všechny občany. "Na dotaz, kdy budou roušky/respirátory pro všech deset milionů občanů mi premiér sdělil, že cca do 14 dnů, budou zdarma a distribuovány přes místní samosprávy," uvedl Okamura na twitteru.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstva potřebují dalších sedm miliard na ochranné pomůcky

28.03.2020 13:53 Ministerstvo vnitra požádalo o uvolnění dalších čtyř miliard korun na nákup ochranných pomůcek,…

Ministerstvo vnitra popřelo existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová

28.03.2020 12:37 Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která…

Zeman odmítl kvůli koronaviru vyhlásit amnestii

28.03.2020 09:57 Prezident Miloš Zeman odmítl vyhlásit amnestii. Reagoval tak na podnět advokátů, kteří mu tento…

Nouzový stav se prodlouží o 30 dnů, naznačil premiér Babiš

27.03.2020 22:03 Aktualizováno Nouzový stav v České republice bude potřeba podle premiéra Andreje Babiše (ANO) prodloužit, řekl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama