Klouzavý mandát má stále větší podporu. Ministry už neuvidíme, bojí se Benda

Klouzavý mandát, který by nově znamenal nemožnost vykonávat funkci ministra a zároveň sedět ve Sněmovně, má v dolní komoře širokou podporu. Ústavněprávní výbor vyjádřil souhlas s příslušnou ústavní novelou, pro níž by se mohla najít i kvalifikovaná většina. Hůř to ale vypadá v Senátu.

Jedním z hlavních argumentů, který uvádí opozice, je neúčast členů vlády na jednáních a interpelacích. Koaliční politici by díky zavedení klouzavého mandátu nemuseli řešit chybějící hlasy ministrů, kteří jsou zároveň i poslanci. Nově by se tedy museli dotyční rozhodnout, zda chtějí být členy parlamentu nebo vlády. 

Podle předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka může být výše zmiňovaný souběh funkcí komplikací zejména, když jsou menšinové vlády, jejichž návrhy zákonů pak závisí na každém hlasu.

"To dá ministrům více času, tedy že tady nebudou muset být třeba na cizí zákony a budou tady moci být na svoje zákony a na svoje interpelace,“ vyjádřil se v rozhovoru pro ČT24 místopředseda Pirátů a člen Ústavněprávního výboru Vojtěch Pikal.

"Myslím si, že v okamžiku, kdy budeme mít klouzavý mandát, tak ministry už v podstatě neuvidíme, ne že by v případě některých jako třeba pana premiéra nás to mrzelo,“ podotkl další z členů SKPÚ ČR Marek Benda (ODS).

Předseda KSČM Vojtěch Filip má nicméně obavy, že pokud by ministři neměli na schůzích status poslanců, došlo by k ještě většímu odcizení mezi výkonnou a zákonodárnou mocí.

V čem přesně by klouzavý mandát spočíval, se zatím v rámci Ústavněprávního výboru řeší. Předmětem jednání jsou například diskuze, jaké funkce by pak v dolní komoře zastávali náhradníci za chybějící ministry.

"Byla diskuse, zdali náhradník za člena vlády bude moci být předsedou či místopředsedou sněmovny, nebo členem výboru a komisí, mně to připadá, že ta diskuse je zbytečná, protože, proč by nemohl,“ vyjádřil se k tomu předseda SPD a místopředseda sněmovny Tomio Okamura.

Dosud se také neví, zda se bude muset dotyčný člen vlády sám vzdát svého mandátu, anebo o něj přijde automaticky. Tématem klouzavého mandátu se bude Sněmovna zabývat na zářijové schůzi. V případě jeho zavedení, kdy pro něj bude muset zvednout ruku 120 poslanců a třípětinová většina všech přítomných senátorů, bude zapotřebí ještě také změnit jednací řád a volební zákon.

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna politika Vláda ČR Marek Benda Vojtěch Pikal (Piráti) Tomio Okamura

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 20 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

Rusko a Ukrajina si vymění 48 vysídlených děti

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně 48 dětí vysídlených v důsledku ruské invaze. Ve středu to v katarské Dauhá oznámila ruská komisařka pro práva dětí Marija Lvovová-Belovová.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy