Klouzavý mandát má stále větší podporu. Ministry už neuvidíme, bojí se Benda

Klouzavý mandát, který by nově znamenal nemožnost vykonávat funkci ministra a zároveň sedět ve Sněmovně, má v dolní komoře širokou podporu. Ústavněprávní výbor vyjádřil souhlas s příslušnou ústavní novelou, pro níž by se mohla najít i kvalifikovaná většina. Hůř to ale vypadá v Senátu.

Marek Benda (ODS)
doporučujeme

Jedním z hlavních argumentů, který uvádí opozice, je neúčast členů vlády na jednáních a interpelacích. Koaliční politici by díky zavedení klouzavého mandátu nemuseli řešit chybějící hlasy ministrů, kteří jsou zároveň i poslanci. Nově by se tedy museli dotyční rozhodnout, zda chtějí být členy parlamentu nebo vlády. 

Podle předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka může být výše zmiňovaný souběh funkcí komplikací zejména, když jsou menšinové vlády, jejichž návrhy zákonů pak závisí na každém hlasu.

"To dá ministrům více času, tedy že tady nebudou muset být třeba na cizí zákony a budou tady moci být na svoje zákony a na svoje interpelace,“ vyjádřil se v rozhovoru pro ČT24 místopředseda Pirátů a člen Ústavněprávního výboru Vojtěch Pikal.

"Myslím si, že v okamžiku, kdy budeme mít klouzavý mandát, tak ministry už v podstatě neuvidíme, ne že by v případě některých jako třeba pana premiéra nás to mrzelo,“ podotkl další z členů SKPÚ ČR Marek Benda (ODS).

Předseda KSČM Vojtěch Filip má nicméně obavy, že pokud by ministři neměli na schůzích status poslanců, došlo by k ještě většímu odcizení mezi výkonnou a zákonodárnou mocí.

V čem přesně by klouzavý mandát spočíval, se zatím v rámci Ústavněprávního výboru řeší. Předmětem jednání jsou například diskuze, jaké funkce by pak v dolní komoře zastávali náhradníci za chybějící ministry.

"Byla diskuse, zdali náhradník za člena vlády bude moci být předsedou či místopředsedou sněmovny, nebo členem výboru a komisí, mně to připadá, že ta diskuse je zbytečná, protože, proč by nemohl,“ vyjádřil se k tomu předseda SPD a místopředseda sněmovny Tomio Okamura.

Dosud se také neví, zda se bude muset dotyčný člen vlády sám vzdát svého mandátu, anebo o něj přijde automaticky. Tématem klouzavého mandátu se bude Sněmovna zabývat na zářijové schůzi. V případě jeho zavedení, kdy pro něj bude muset zvednout ruku 120 poslanců a třípětinová většina všech přítomných senátorů, bude zapotřebí ještě také změnit jednací řád a volební zákon.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo bude mít projev v Senátu ČR, má se debatovat o Rusku či hybridních…

08.08.2020 16:00 Senátoři by se měli ve středu při debatě s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem zabývat…

Zemřel bývalý senátor Tomáš Grulich (†69)

08.08.2020 15:42 Ve věku 69 let zemřel bývalý senátor za Prahu 12 Tomáš Grulich (ODS). Na facebooku to dnes napsal…

Pirátům radí bývalý detektiv. Policie ho propustila kvůli spolupráci s nimi

08.08.2020 13:30 Někdejší detektiv Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jan Šmíd, jehož propustili…

Kdo má pravdu? Schillerová a ekonomové interpretují vládní pomoc různě

08.08.2020 11:07 Šéfka státní kasy Alena Schillerová (ANO) umístila na svůj twitterový účet tabulku porovnávající,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama