Šéf tchajwanského parlamentu dorazil do Česka, přivítal ho Vystrčil

Do Česka přiletěl předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun. Se svou parlamentní delegací bude v příštích třech dnech jednat o spolupráci obou zemí v ekonomice, kultuře nebo oblasti technologií. Na tiskové konferenci to po příletu řekli předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předseda tchajwanského Legislativního dvora Jou Si-kchun.

Miloš Vystrčil

Ten svému českému protějšku poděkoval za návštěvu Tchaj-wanu z roku 2020.

Jou Si-kchun se v příštích dnech setká s představiteli Sněmovny a Senátu, v programu má také ekonomická jednání a návštěvu regionu. Vystrčil ho do Česka pozval při své předloňské návštěvě ostrovní země, kam odjel i přes protesty Číny a nesouhlas Pražského hradu.

Vystrčil Jou Si-kchuna přivítal na letištní ploše ruzyňského letiště, následovalo asi půlhodinové jednání a tisková konference. Oba politici připomněli dva roky starou cestu české senátní delegace na Tchaj-wan, Jou ji označil za hrdinnou. Ovlivnila podle něj přístup i dalších evropských zemí. Podle Vystrčila si tehdy slíbili, že budou posilovat a rozvíjet spolupráci obou zemí. Jednou z cest jsou i parlamentní návštěvy, dodal.

Vystrčil označil příjezd delegace za symbolický. Poznamenal, že Česko v současné době předsedá EU a jako motto si zvolilo název jednoho z vystoupení bývalého českého a československého prezidenta Václava Havla "Evropa jako úkol". Poukázal na Havlova slova, že je potřeba nalézt své svědomí a odpovědnost za to, jak to vypadá nejen v Evropě, ale i jinde ve světě, podle Vystrčila například právě na Tchaj-wanu.

Právě Havlovu památku oba politici dopoledne uctili položením květin u jeho hrobu na Vinohradském hřbitově. V úterý má tchajwanská delegace navštívit Telč a sejít se se zástupci města i Kraje Vysočina. Ve středu podle Vystrčila Jou vystoupí před českým Senátem, mluvit bude i s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Tématy jednání budou podle Vystrčila další možnosti spolupráce například v oblasti vědy, technologií nebo kultury.

Očekává se, že setkání českých politiků s představiteli ostrovní země bude podobně jako v minulosti kritizovat pevninská Čína, která Tchaj-wan považuje za svou provincii. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Vystrčil se při předloňské návštěvě Tchaj-wanu setkal s nejvýše postavenými politiky i s podnikateli. Cesta vyvolala silný ohlas na Tchaj-wanu, v Česku i v zahraničí. Hrad po Vystrčilově misi přestal předsedu Senátu zvát na novoroční oběd i na schůzky nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice.

Svou cestou Vystrčil dokončil záměr svého předchůdce Jaroslava Kubery (ODS), který oznámil plán navštívit Tchaj-wan v říjnu 2019. Vyvolalo to odpor čínské ambasády nebo prezidenta Miloše Zemana. Plán nedokončil kvůli náhlému úmrtí.

Jou není prvním tchaj-wanským představitelem, který ČR navštívil. Loni přicestovali tchajwanští podnikatelé nebo ministr zahraničí Joseph Wu. Během koronavirové pandemie Tchaj-wan poslal do Česka materiální pomoc.

Počasí může být i v září teplotně nadprůměrné, myslí si meteorologové

16.08.2022 06:30 Letní prázdniny se chýlí ke konci, právě vstupují do své poslední čtvrtiny. Meteorologové z Českého…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Jurečka: U stavebního a penzijního spoření je třeba zvýšit výnosnost a…

17.08.2022 14:26 Stavební a penzijní spoření je třeba podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana…

Počasí: O víkendu se ochladí, při dešti může být pod 20 stupňů

18.08.2022 06:30 Dnes a někde i zítra budou panovat tropické teploty, na víkend se ale ochladí. Teploty se budou…

Babiš by v prezidentské volbě neuspěl, ač by vyhrál první kolo, ukazuje…

18.08.2022 10:06 Pro první kolo prezidentské volby má stále největší podíl hlasů šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ale v…

Babiš poslal Fialovi dopis, žádá v něm odvolání ministra Rakušana

18.08.2022 12:28 Aktualizováno Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš dnes odeslal dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS)…

Prezident Zeman je opět v ÚVN, jde o plánovanou hospitalizaci

18.08.2022 12:12 Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Na…

Hnutí ANO má případně další dva kandidáty, kteří by se mohli ucházet o…

18.08.2022 11:52 Hnutí ANO má případně další dva kandidáty, kteří by se mohli ucházet o post prezidenta. Na dnešní…

Prezidentem by se stal generál Pavel, ukazuje průzkum Median

18.08.2022 10:06 Aktualizováno Pro první kolo prezidentské volby má stále největší podíl hlasů šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ale v…

Bývalá šéfka ERÚ Vitásková hlásí přes 50.000 podpisů pro prezidentskou…

18.08.2022 09:38 Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková nasbírala dostatek petičních…

Vláda neshledala důvody k odvolání Mlejnka, musí získat prověrku na přísně…

17.08.2022 19:57 Aktualizováno Vláda na dnešním zasedání neshledala důvody k odvolání Petra Mlejnka z pozice ředitele civilní…

Vláda nebude žalovat Evropskou komisi kvůli sankci za chyby v zemědělských…

17.08.2022 18:16 Aktualizováno Vláda dnes rozhodla, že nepodá žalobu k Soudnímu dvoru EU na Evropskou komisi kvůli pokutě více než…

Vláda schválila změny v zaměstnávání učitelů včetně garance výše výdělku

17.08.2022 15:46 Vláda dnes schválila a posílá Sněmovně návrh novely upravující zaměstnávání učitelů. Informoval o…

Síkela připustil omezení dodávek plynu domácnostem ve prospěch udržení…

17.08.2022 15:24 Aktualizováno Udržet ekonomiku v chodu je podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) v zájmu…

Stavební a penzijní spoření je třeba podle Jurečky modernizovat

17.08.2022 14:26 Aktualizováno Stavební a penzijní spoření je třeba podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana…

Související:

Právě se děje

reklama