Šéfové parlamentů V4 se připojili k vyjádření solidarity s ČR v kauze Vrbětice

Předsedové parlamentů zemí visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) přistoupili k pondělnímu prohlášení ministrů zahraničí EU, kteří vyjádřili solidaritu s kroky, jež Česká republika podnikla kvůli možnému zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Novinářům to po dnešním on-line jednání šéfů parlamentů řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Eurozpravy.cz

"Jednak je tam vyjádřená vůle ohradit se, bojovat proti narušování suverenity všech demokratických zemí, zejména těch, které jsou členy Evropské unie, případně NATO. Dále je tam vyjádřena podpora a solidarita krokům, které Česká republika v rámci toho, co ji potkalo, učinila," uvedl Vystrčil.

Česko kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě.

"Tento útok se mohl udát v každé zemi a v podobné situaci, všude tam, kde se obchoduje s vyřazeným vojenským materiálem z výzbroje bývalé Varšavské smlouvy," uvedl ve vyjádření na webu Sněmovny předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Kolegům také představil Strategii vůči hybridním hrozbám, kterou přijala vláda.

Aktivně podle něj k záležitosti přistoupili zejména slovenští politici, šéf tamní Sněmovny Boris Kollár na začátku svého vystoupení vyjádřil Česku podporu. Polsko k věci také přistoupilo aktivně a k dohodě se dospělo i s maďarskou stranou, dodal Vystrčil.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který byl dodnes pověřen vedením ministerstva zahraničí, na dnešek předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Tlumočení nespokojenosti Česka s ruským postupem při odvolávání zaměstnanců české ambasády i případné oznámení dalších kroků bude už na nově jmenovaném ministrovi Jakubu Kulhánkovi (ČSSD).

Ruskou reakci na vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády považuje Vystrčil za neadekvátní. Je podle něj evidentní, že Rusko nemá zájem komunikovat a snažit se situaci vysvětlit.

Senátní zahraniční, branný a bezpečnostní výbor v pondělí podpořil dosavadní vyhoštění pracovníků ruské ambasády, navrhl navíc vyhoštění všech ruských diplomatů z Prahy kromě velvyslance. Návrh výzvy vládě dnes projedná plénum horní komory.

Pokud bude Rusko reagovat na kroky české strany vždy eskalací, může se stát, že nakonec skutečně budou počty diplomatů na obou stranách sníženy na jednoho, míní Vystrčil. Po zklidnění situace by se mohlo personální zastoupení na ambasádách postupně opět navyšovat tak, aby bylo vzájemně si odpovídající.

Kromě kauzy Vrbětice se předsedové parlamentů věnovali též koronavirové pandemii a nedostatku vakcín proti covidu-19. Evropská unie při jejich zajišťování možná mohla podle šéfů parlamentů postupovat lépe a obratněji, uvedl Vystrčil.

Předsedové Parlamentů také podle webu Sněmovny koordinovali společná stanoviska k tématům, o kterých se bude v květnu diskutovat na summitu šéfů Parlamentů zemí EU, například k rozšíření EU o balkánské země.

Témata: EZ

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Přísaha stáhla z voleb kvůli lustračnímu osvědčení dva kandidáty

20.09.2021 08:13 Hnutí Přísaha Roberta Šlachty stáhlo z kandidátních listin pro sněmovní volby dva kandidáty, kteří…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

19.09.2021 22:01 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Klaus v nemocnici absolvoval kontrolu a navštívil Zemana

19.09.2021 17:44 Bývalý prezident Václav Klaus dnes navštívil Ústřední vojenskou nemocnici, kde byl do pátku…

Schillerová nechce prudké zvýšení úrokové sazby ČNB, zdraží to obsluhu…

19.09.2021 17:25 Aktualizováno Ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) se nelíbí případné razantní zvýšení úrokové sazby.…

V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

19.09.2021 16:05 Aktualizováno V obecních zastupitelstvech 13 obcí, v nichž se v sobotu konaly volby, usednou většinou nezávislí…

Maláčová věří ve vládní dohodu o mzdách ve veřejné sféře do konce září

19.09.2021 14:20 Aktualizováno Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

Schodek státního rozpočtu bude letos kolem 400 miliard, řekla Schillerová

19.09.2021 13:52 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla dnes v pořadu…

Jurečka vzal svá slova ohledně manželství pro všechny zpět

18.09.2021 18:08 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09…

Termín řádného sjezdu dnes komunisté posunuli na polovinu května 2022

18.09.2021 16:06 Termín řádného sjezdu KSČM, který se měl původně konat loni v dubnu, dnes komunisté posunuli na…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Související:

Právě se děje

reklama