Senát bude o daňovém balíčku rozhodovat 10. prosince. Pravděpodobně ho vrátí poslancům

Senát bude o daňovém balíčku a jeho očekávaných úpravách rozhodovat ve čtvrtek 10. prosince. Termín stanovil organizační výbor horní komory. ČTK o tom dnes informovala senátní tisková tajemnice Sue Nguyen. Minulý týden senátoři zvažovali, že o zrušení superhrubé mzdy nebo zvýšení daňové slevy na poplatníka budou rozhodovat 11. prosince.

Miloš Vystrčil
doporučujeme

Senátní kluby mají zhruba půldruhého týdne na dohodu i s vládou a Sněmovnou o tom, jaké sazby daně z příjmu fyzických osob by měly být od příštího roku zavedeny, zda a jak se zvýší sleva na poplatníky a jak vysoké budou kompenzace pro kraje a obce kvůli výpadku daňových příjmů.

Senát i vláda by podle svých představitelů chtěly zabránit přijetí sněmovní verze daňového balíčku, která by znamenala snížení příjmů veřejných rozpočtů o zhruba 130 až 135 miliard korun ročně.

ANO prosazuje zavedení daňových sazeb ve výši 15 a 23 procent a samosprávám chce snížení jejich příjmů kompenzovat ze tří čtvrtin. ODS je ochotna přistoupit na sazby 16 a 23 procent, Piráti doporučují 17 a 23 procent, ČSSD preferuje sazby 19 a 23 procent daně z příjmů fyzických osob. Lidovci a Piráti by chtěli stejně jako sociální demokraté zachovat v daňovém balíčku zvýšení slevy na poplatníka, což ANO odmítá.

Pokud Senát vrátí daňový balíček s úpravami, což se očekává, dolní komora o nich bude rozhodovat pravděpodobně v týdnu před vánočními svátky.

Termín projednávání daňového balíčku odpovídá přání ministerstva financí, které by senátní podobu úprav rádo znalo před schvalováním státního rozpočtu na příští rok ve Sněmovně. To je naplánováno na 16. prosince.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

23.01.2021 22:08 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Zemřela pražská zastupitelka za ODS Jaroslava Janderová, bylo jí 70 let

23.01.2021 18:32 V Praze dnes dopoledne zemřela v 70 letech pražská zastupitelka a předsedkyně magistrátního…

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

ČSSD vede debaty o spolupráci ve volbách, ANO mezi možnostmi není

23.01.2021 08:03 Sociální demokracie vede diskusi o spolupráci pro podzimní sněmovní volby se Zelenými, odboráři i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama