Senát navrhl pro kraje kompenzaci 500 korun na obyvatele, vláda bude patrně proti

Vláda nejspíš odmítne senátní návrh, aby kraje a Praha dostaly od státu jednorázový příspěvek 500 korun na obyvatele, což by jim nahradilo výpadek daňových příjmů v souvislosti s epidemií koronaviru. Proti návrhu se postavila ministerstva financí a pro místní rozvoj.

Vláda ČR
doporučujeme

Vyplývá to z návrhu vládního stanoviska na vládním webu. Kabinet se má předlohou zabývat v pondělí.

Senát chce krajům nahradit výpadek daňových příjmů v důsledku vyplácení příspěvku živnostníkům a dalším lidem, které ekonomicky poškodila epidemie koronaviru. Celkem chce pro kraje a Prahu 5,3 miliardy korun. Podle ministerstva financí je to více, než o kolik kraje přišly, a státní rozpočet s tím nepočítá.

Kraje by podle výpočtu ministerstva financí měly mít kvůli kompenzacím příjmy nižší o 2,23 miliardy korun, Praha zhruba o 1,8 miliardy korun. Podle senátního návrhu by mělo hlavní město dostat přibližně přibližně 2,3 miliardy korun, tedy o půl miliardy více. Krajům vláda slíbila jako kompenzaci navíc 16,6 miliardy korun na opravy silnic, sociální služby nebo odměny záchranářům.

Ministerstvo vnitra se k předloze postavilo neutrálně, ale připomenulo, že všechny obce včetně Prahy už dostaly na návrh Senátu kompenzační příspěvek ve výši 1200 korun, na což poukázalo i ministerstvo financí.

Senát chce návrhem nahradit krajům výpadek příjmů v důsledku výplaty takzvaného kompenzačního bonusu ve výši 500 korun denně, které stát vyplácí hlavně osobám samostatně výdělečně činným. Bonus jde z peněz, které stát vybere na daních z příjmů zaměstnanců. Jde o sdílenou daň, o kterou se státní rozpočet dělí s rozpočty krajů a obcí, takže na ně potom zbývá méně peněz.

Původní předloha Senátu počítala s tím, že kraje by měly dostat 400 korun na hlavu a obce 1000 korun na obyvatele. Sněmovna v polovině června schválila v rámci jiné úpravy senátní návrh, který dává obcím 1200 korun na obyvatele. Horní komora poté svou upravenou předlohu zúžila jen na kraje.

Vládní stanovisko bude pouze doporučením pro Sněmovnu, která o osudu senátní předlohy rozhodne. Poslanci by ji podle žádosti senátorů měli projednat zrychleně.

Obcím a městům stát poskytl na pokrytí výpadků daňových příjmů v souvislosti s koronavirem 13,4 miliardy korun, Svaz měst a obcí ČR ale po vládě požaduje dalších 13 miliard. Kompenzace státu totiž podle svazu pokryla jen zhruba polovinu výpadku. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) požadavek odmítá, dříve uvolněné peníze by podle ní měly místním samosprávám stačit a obce by měly využít své finanční rezervy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rezignace Vojtěcha? ANO chce odvést pozornost od korupční kauzy, říká pro…

24.09.2020 22:26 Aktualizováno Netají se se svým názorem. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová se domnívá, že za odstoupením…

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Další skandál kolem rozesílání roušek. Jak pošta získala osobní údaje…

24.09.2020 17:20 Rozesílání ochranných prostředků seniorům prostřednictvím České pošty prověřuje Úřad pro ochranu…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama