Senát odmítl zrychleně schvalovat novelu o pokutách pro firmy

Senát odmítl zrychleně projednat novelu krizového zákona, která zavádí až třímilionové sankce pro firmy za porušení protikoronavirových opatření. K důvodům patří nesouhlas senátorů s navrhovanou změnou. Horní komora dnes schvalování novely odložila na příští schůzi.

Miloš Vystrčil
doporučujeme

Senátoři by tak podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) mohli o předloze rozhodnout až v prvním lednovém týdnu. Ve hře je i to, že by se Senát sešel ještě před Vánocemi kvůli dalším předpisům, které Sněmovna přijme ve stavu legislativní nouze.

Vláda novelu předložila kvůli tomu, že za porušení opatření lze nyní sankcionovat jednotlivé občany, nikoli ale firmy. Podle senátorů je ale výše pokuty neúměrně přísná a vedla by k likvidaci firem a živnostníků, kteří se potýkají s dopady opatření. Kritici poukazovali i na to, že vládní opatření se přijímají a mění prakticky každý týden.

Vláda původně požadovala v novele zvýšit i horní hranici pokut pro jednotlivce z 20.000 korun na 50.000 korun. Sněmovna to ale odmítla. Pokuty je možné udělit nejen za porušování protikoronavirových omezení, ale i za další prohřešky proti krizovému zákonu. Jde například o neuposlechnutí výzvy úřadů zaevidovat se kvůli uložení pracovní povinnosti nebo pracovní výpomoci.

Předloha má také upravit pravomoc státní i obecní policie. Policistům a strážníkům dává obecné právo dodržování restrikcí kontrolovat a řešit porušení povinností jednotlivců, podnikatelů i firem pokutou na místě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Feri počastoval Volného za vystoupení bez roušky vulgaritou

21.01.2021 14:57 Dnešní vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného (dříve SPD) ve Sněmovně, kde hovořil bez…

Babiš: ANO vzniklo proti tradičním stranám, nespojí se s nimi

21.01.2021 13:50 ANO vzniklo jako protikorupční hnutí proti tradičním stranám, určitě se s nimi tedy nebude spojovat…

Prezident Zeman nemá po očkování proti koronaviru žádné obtíže

21.01.2021 13:25 Prezident Miloš Zeman nemá po středečním očkování proti koronaviru žádné obtíže. ČTK to dnes řekl…

Piráti chtějí po vládě efektivnější opatření proti epidemii

21.01.2021 13:18 Piráti budou podle předsedy svých poslanců Jakuba Michálka ochotni podpořit prodloužení nouzového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama