Senát řeší daňový balíček. ODS, KDU-ČSL a ANO chtějí zvýšit slevu na poplatníka o 6000 korun

Senát asi schválí zvýšení slevy na poplatníka postupně o 6000 korun v příštích dvou letech. Příští rok by se tak sleva měla zvýšit na 27.840 korun ročně, v roce 2022 na 30.840 korun.

Petr Fiala
doporučujeme

S návrhem přišla KDU-ČSL, prosazují to kluby ODS a TOP 09 i klub ProRegion, v něž jsou zástupci ANO a ČSSD. Před dnešním jednáním horní komory o daňovém balíčku to oznámili předseda ODS Petr Fiala a předsedkyně senátorů KDU-ČSL Šárka Jelínková. Během jednání dohodu potvrdil předseda frakce ProRegion Jaroslav Větrovský.

Tyto frakce podpoří také nahrazení superhrubé mzdy sazbami daně z příjmu fyzických osob ve výši 15 a 23 procent a kompenzace výpadku příjmů krajů a obcí ve výši zhruba 80 procent zvýšením jejich podílu na výnosu z daní.

U obcí by se měl podíl na výnosu z daní zvýšit z 23,58 procenta na 25,84 procenta a podíl krajů z 8,92 procenta na 9,78 procenta tak, jak se na tom dohodl ústavně-právní výbor. Následně to podpořil také hospodářský výbor.

TOP 09 podmiňuje svou podporu daňovému balíčku zachováním dosavadních pravidel rozpočtové odpovědnosti, jejichž rozvolnění schválila Sněmovna na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO). Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) senátorům řekla, že sněmovní verze žádné rozvolnění rozpočtové kázně nepřinese.

Herbert Pavera (TOP 09) navrhoval zrušení stravenkového paušálu a zvýšení spotřební daně na zahřívaný tabák. Podle senátora by tím stát získal v příštích třech letech nejméně šest miliard korun.

Starostové trvají na zamítnutí balíčku jako rozpočtově neodpovědného. Pokud neuspějí, podpoří jeho úpravy navržené ve výborech. Podle místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky z klubu STAN by byl nejlepším návrh senátora ODS Tomáše Goláně na zavedení sazby daně z příjmů ve výši 18 procent. Goláňův návrh ale ani v ústavně-právním výboru, kterému předsedá, dostatečnou podporu nenašel.

Jednání horní komory o daňovém balíčku se protáhne do odpoledních hodin. Do debaty se přihlásily dvě desítky senátorů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Starostové jsou ochotni prodloužit nouzový stav o dny

19.01.2021 11:41 Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) je ochotné podpořit prodloužení nouzového stavu v řádu dnů.…

Zástupci koalice Spolu chtějí od vlády informace o očkování

19.01.2021 11:19 Expertní tým opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 chce od vlády informace o termínech očkování…

GLOSA: „Musíme to opravit.“ Realitu Babišovy vlády nejlépe odráží slogan…

19.01.2021 11:10 Kdyby řešení palčivých problémů Česka bylo tak jednoduché, jak si to Andrej Babiš (ANO)…

Iniciativa Chcípl PES se mění v politické hnutí, restaurace budou buňkami

19.01.2021 11:03 Restauratéři z iniciativy Chcípl PES chtějí založit politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama