Senát uspořádá veřejné slyšení k dotacím a střetu zájmů

Senát koncem října uspořádá veřejné slyšení k dotacím a střetu zájmů. Horní komora o tom dnes rozhodla na návrh své komise, která se zabývá posouzením unijních auditů ohledně údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotací pro holding Agrofert.

Agrofert
doporučujeme

Základním účelem slyšení, které se uskuteční 22. října, tedy až po krajských a senátních volbách, je podle předsedy komise Zdeňka Nytry z klubu ODS vyjasnit si případné možnosti zpřesnění zákona o střetu zájmů. Komise na slyšení chtěla pozvat i ministerského předsedu, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Na slyšení by podle Nytry měli mít možnost promluvit jak ti, podle nichž Babiš jednal v souladu s českým právem a není ve střetu zájmů kvůli unijním dotacím pro holding Agrofert, tak zastánci opačného názoru.

Pozvání by měli být podle záměru komise dostat jak představitelé vlády, tak zástupci fondů, kteří se na přidělování dotací podílejí. Mezi účastníky by měli patřit rovněž čeští europoslanci, členové sněmovního kontrolního výboru nebo zástupci Hospodářské komory či sdružení drobných podnikatelů.

Komise loni v souladu s unijním auditem dospěla k předběžnému závěru, že Babiš je ve střetu zájmů v případě unijních dotací pro holding Agrofert. Babiš to odmítl s tím, že Agrofert vložil v roce 2017 do svěřenských fondů v souladu s českým zákonem o střetu zájmů. Od předloňska se kvůli tomu neúčastní vládní Rady pro evropské strukturální a investiční fondy.

Loňská zpráva auditorů Evropské komise, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, neboť má stále vliv na Agrofert. Možným premiérovým střetem zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Vláda v souvislosti s tímto auditem zažalovala EK u Soudního dvora EU kvůli pozastavení dotačních plateb pro Agrofert ve výši téměř 247.000 eur (6,3 milionu korun).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minář chce založit novou stranu, politologové varují: Opozice se roztříští…

28.09.2020 22:01 Aktualizováno Založení nové politické strany Mikulášem Minářem by oslabilo a roztříštilo opozici. Vyplývá to z…

Nouzový stav je potřeba, řekl Babiš. Vláda ho bude schvalovat ve středu

28.09.2020 21:32 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že mimořádné jednání vlády bude ve středu schvalovat…

Milion chvilek nebude kandidovat ve volbách, řekl nový šéf Benjamin Roll

28.09.2020 18:03 Milion chvilek je bytostně občanská iniciativa rostoucí zdola a jako taková nikdy nebude kandidovat…

Ústavní činitelé proberou zahraniční politiku, Vystrčil se schůzky…

28.09.2020 09:09 Ústavní činitelé se v úterý sejdou nad českou zahraniční politikou. Na zámku v Lánech proberou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama