Senát zřejmě bude chtít pro kraje náhrady 500 Kč na obyvatele

Senát zřejmě neustoupí od požadavku, aby kraje dostaly náhrady za výpadky daňových příjmů. Návrh skupiny senátorů podpořil dnes ústavně-právní výbor horní komory. Upravená verze předlohy předpokládá státní příspěvek 500 korun na každého obyvatele. Už dřív s ní souhlasil také hospodářský výbor. Senátní plénum by mohlo příští týden rozhodnout, zda návrh zákona pošle do legislativního procesu.

Zdeněk Nytra (ODS)
doporučujeme

Státní peníze krajům by měly nahradit výpadky daňových příjmů, které regionům vznikly kvůli kompenzacím osobám samostatně výdělečně činným a společníkům malých společností s ručením omezeným. Na kompenzace mají nárok kvůli omezením za epidemie koronaviru.

Senátní předloha původně předpokládala i náhrady obcím. Byly ale už schváleny v jiném zákonu a představují 1200 korun na obyvatele. V souvislosti s nyní schvalovaným rozšířením kompenzací i pro některé lidi pracující na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti náhrada obcím vzroste na 1250 korun.

Zástupce předkladatelů senátní iniciativy Zdeněk Nytra (ODS) uvedl, že náhrady krajům by přišly stát zhruba na 5,35 miliardy korun. Zdůraznil, že regiony by tyto peníze mohly využít na jakékoli účely a mohly by je dostat ještě letos. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale při schvalování náhrad pro obce uvedla, že krajům by výpadek měla nahradit státní dotace 12 miliard korun na opravy silnic a další dotace na sociální programy.

Obdobným způsobem jako Senát usilují o státní náhrady regionům Liberecký kraj a hlavní město Praha. Jejich dvě předlohy, které také předpokládají příspěvek 500 korun na obyvatele, podaly do Sněmovny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna neschválila příspěvek lidem v karanténě. O postizích firem…

26.02.2021 20:17 Aktualizováno Sněmovna neschválila příspěvek až 370 korun denně lidem v nařízené karanténě. Pro jeho prosazení…

Poslanci odmítli prodloužit nouzový stav. Vláda vyhlásila nový

26.02.2021 19:42 Aktualizováno Vláda na dnešním večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu kvůli koronavirové…

Hamáčka vyzvali, aby zveřejnil skutečného dodavatele testů

26.02.2021 18:57 Poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby zveřejnil, kdo je…

Zeman podepsal pandemický zákon a zdvojnásobení příspěvku pro OSVČ

26.02.2021 17:44 Prezident Miloš Zeman podepsal pandemický zákon, který dnes schválila Sněmovna. Norma umožní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama