Senát zřejmě bude chtít pro kraje náhrady 500 Kč na obyvatele

Senát zřejmě neustoupí od požadavku, aby kraje dostaly náhrady za výpadky daňových příjmů. Návrh skupiny senátorů podpořil dnes ústavně-právní výbor horní komory. Upravená verze předlohy předpokládá státní příspěvek 500 korun na každého obyvatele. Už dřív s ní souhlasil také hospodářský výbor. Senátní plénum by mohlo příští týden rozhodnout, zda návrh zákona pošle do legislativního procesu.

Zdeněk Nytra (ODS)
doporučujeme

Státní peníze krajům by měly nahradit výpadky daňových příjmů, které regionům vznikly kvůli kompenzacím osobám samostatně výdělečně činným a společníkům malých společností s ručením omezeným. Na kompenzace mají nárok kvůli omezením za epidemie koronaviru.

Senátní předloha původně předpokládala i náhrady obcím. Byly ale už schváleny v jiném zákonu a představují 1200 korun na obyvatele. V souvislosti s nyní schvalovaným rozšířením kompenzací i pro některé lidi pracující na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti náhrada obcím vzroste na 1250 korun.

Zástupce předkladatelů senátní iniciativy Zdeněk Nytra (ODS) uvedl, že náhrady krajům by přišly stát zhruba na 5,35 miliardy korun. Zdůraznil, že regiony by tyto peníze mohly využít na jakékoli účely a mohly by je dostat ještě letos. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale při schvalování náhrad pro obce uvedla, že krajům by výpadek měla nahradit státní dotace 12 miliard korun na opravy silnic a další dotace na sociální programy.

Obdobným způsobem jako Senát usilují o státní náhrady regionům Liberecký kraj a hlavní město Praha. Jejich dvě předlohy, které také předpokládají příspěvek 500 korun na obyvatele, podaly do Sněmovny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak zastavit nezákonné exekuce? Jsou jich desítky tisíc, soudy postupují…

03.08.2020 15:33 Do konce roku by mělo ministerstvo spravedlnosti vypracovat pro soudy doporučené postupy…

V ODS se hlásí o slovo liberálové. Uvnitř strany se rodí nové fórum

03.08.2020 13:30 V řadách ODS se rodí takzvané Liberální fórum, jehož zakladatel, člen strany a bývalý národní…

Pražští radní se přihlásili k podpoře LGBT, na magistrátu vlaje duhová…

03.08.2020 11:00 Vedení pražského magistrátu dnes podpořilo festival Prague Pride vyvěšením duhové vlajky na budovu…

Lang příspěvkem o Zemanovi nespáchal trestný čin, potvrdil soud

03.08.2020 10:42 Bývalý jesenický radní Martin Lang (dříve ODS), který čelil obžalobě kvůli facebookovému příspěvku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama