Senátní komise k auditům zvažuje žalobu na ministerstva, rozhodnutí padne v polovině října

Senátní komise pro vyhodnocení auditů týkajících se dotací EU pro holding Agrofert a premiéra Andreje Babiše (ANO) zvažuje právní kroky včetně správní žaloby vůči ministerstvům, která jí materiály nechtějí poskytnout. K přijetí rozhodne až na příštím zasedání v druhé půli října, kdy by měla mít i odpověď Evropské komise na žádost o poskytnutí auditů.

Senát ČR, ilustrační foto
doporučujeme

Novinářům to po jednání řekl předseda senátní komise Zdeněk Nytra (za ODS) s tím, že žalobu by případně podal Senát. "Žaloba by měla smysl tehdy, pokud budeme mít jistotu, že ministerstva porušují zákon (o jednacím řádu Senátu). My jsme o tom zatím pořád přesvědčeni," uvedl Nytra.

Ministerstva se hájí dřívějším stanoviskem Evropské komise, podle něhož audity nemají být poskytnuty třetím osobám, na což poukázal i člen komise Miroslav Adámek (za ANO). Nytra zase argumentoval nedávným stanoviskem, podle něhož by Senát mohl předběžné audity získat při zachování neveřejnosti jejich obsahu. To lze podle Nytry zaručit.

Hlavním úkolem příštího zasedání komise má být podle Nytry projednání průběžné zprávy o zjištěních komise, a to na základě informací z veřejných zdrojů. Nytra nevyloučil, že do příštího zasedání by mohly být k dispozici i finální verze auditů. Kvůli průtahům by také komise mohla požádat Senát o prodloužení mandátu, který jinak skončí v závěru ledna.

Komise si podle Nytry vyžádala od ministerstev také dokumenty k blíže nespecifikovaným projektům. "Dostali jsme zatím jeden projekt, u toho jsme se překvapivě dozvěděli, že tam bylo podáno trestní oznámení a že byl předčasně ukončen," uvedl Nytra.

Komise si na dnešní jednání pozvala také ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (za ANO). Chtěla po ní informace o obsahu auditů i o její odpovědi na ně. Dostálová však už před dvěma týdny účast odmítla. Zdůvodnila to tím, že připomínky k auditu nezpracovávala a ani s nimi nebyla seznámena. Odmítla rovněž vyslat úředníky, kteří odpověď zpracovávali, protože jsou vázáni mlčenlivostí.

Podle Nytry je ale nepochopitelné, proč ministerstvo pro místní rozvoj tají předběžný návrh prvního z auditů, jehož obsah včetně neoficiální překladu už zveřejněn byl. Adámek naopak postoj ministerstev chápe, neboť v současné fázi jsou audity předmětem jednání mezi ministerstva a EK. "Nemyslím, si, že by nějaká správní žaloba měla být podávána," uvedl

Dvanáctičlenné senátní komisi dnes k rozhodování chyběl dostatek členů, sešla se jich jen polovina. Někteří na zasedání nedorazili kvůli nepříznivé dopravní situaci na dálnici D1. Komise má shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schillerová se ve Sněmovně postavila proti odškodňovacímu zákonu

28.01.2021 11:36 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) podpořil dnes před poslanci zavedení korespondenční volby…

Blatný svou funkci nezvládá, odcházejí mu odborníci, varuje opozice

28.01.2021 11:21 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) svou funkci nezvládá, není krizovým manažerem. Jeho…

Co stojí za korupcí v Česku? TIC rozkryla hlavní body

28.01.2021 10:32 Hlavní příčiny propadu Česka v indexu vnímání korupce jsou podle české pobočky organizace…

Finanční správa nevyplatila kompenzační bonus u desítek tisíc žádostí

28.01.2021 10:14 Finanční správa nevyplatila příspěvek, tzv. kompenzační bonus, osobám samostatně výdělečně činným,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama