Senátoři chtějí od ÚS zrušit část pandemického zákona

Skupina senátorů za STAN, Piráty a ODS dnes podala k Ústavnímu soudu návrh na zrušení částí pandemického zákona, které omezují rozsah státem vyplácených kompenzací za uzavřené provozovny. ČTK o tom informoval mediální zástupce senátorů Jan Horký. Předkladatelé návrhu mají zato, že vláda omezuje rozsah kompenzací účelově.

Ústavní soud, ilustrační foto
doporučujeme

Navrhují, aby Ústavní soud zrušil platnost ustanovení. "Parlament by měl zároveň vypracovat novelu pandemického zákona, která tyto chyby napraví. Kolegové senátoři na úpravě již pracují," uvedl europoslanec Stanislav Polčák, který skupinu jako advokát zastupuje.

Podle europoslance ústava mluví jasně. "Každý má právo vlastnit a užívat majetek. Je-li toto právo například v zájmu veřejného zdraví omezeno, musí dojít ke kompenzaci. Pandemický zákon tento základní princip demokratického státu nabourává," uvedl. Pandemický zákon může být alternativou nouzového stavu, míní, nelze se ale podle něj řídit normou, která byla projednávána mimořádně hekticky a jejíž části odporují ústavě.

Zrychlené schválení senátoři napadli podle dřívějšího vyjádření Polčáka kvůli tomu, že podobný zákon byl předložen vládou už loni v červnu, ale kabinet jeho schválení ve stavu legislativní nouze nepožadoval. Zmínil i tlak na rychlost schválení zákona, který na rozdíl od původních představ zatím použit nebyl.

Pandemický zákon byl přijat po dohodě vlády s opozicí, která jeho přijetím podmiňovala prodloužení nouzového stavu. Opozice do návrhu prosadila například parlamentní kontrolu nebo pravidla soudního přezkumu mimořádných opatření k omezení šíření epidemie koronaviru.

Návrh zákona schválila Poslanecká sněmovna 18. února. O šest dní později vrátil Senát předlohu poslancům s pozměňovacími návrhy. O návrhu poté poslanci hlasovali 26. února, kdy ho schválili i se senátními úpravami. Ve stejný den zákon podepsal prezident a norma nabyla účinnosti 27. února.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jednání o toleranci kabinetu podle Filipa skončí vypovězením

13.04.2021 17:50 Aktualizováno Komunisté chtějí dnes ukončit dohodovací řízení o toleranční smlouvě s hnutím ANO. Podle předsedy…

Nelogický amatérismus. Politologové kritizují Hamáčka za výměnu ministra

13.04.2021 17:09 Politologové kritizují předsedu sociální demokracie Jana Hamáčka za okolnosti výměny ministra…

KOMENTÁŘ: Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu…

13.04.2021 17:00 KOMENTÁŘ – Je z něj oficiální sluha prezidenta země. Funkci premiéra státu si Andrej Babiš v…

Poslanci pěti stran navrhují zákaz posílat děti pod čtyři roky do ústavů

13.04.2021 16:11 Poslankyně a poslanci z pěti stran z opozice i koalice navrhují uzákonit zákaz posílat děti, kterým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama