Senátoři kritizovali nepřítomnost Rafaje, zprávu ÚOHS odročili

Senát dnes odročil na další schůzi projednávání výroční zprávy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže za loňský rok. Senátorům vadilo, že nepřišel přímo předseda úřadu Petr Rafaj, ale zastoupil ho místopředseda úřadu Petr Solský. Na Rafaje měli připravené dotazy týkající se jeho aktivit v čele úřadu. Očekávají, že se na příští projednávání dostaví.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
doporučujeme

Senátor Václav Láska (SEN 21) prohlásil, že mu ve výroční zprávě chybí spousta věcí, například informace týkající se právě předsedy Rafaje. "Chybí mi tam objasnění třeba věci, kdy v bytě pana předsedy Rafaje byla nalezena hotovost ve výši dvou milionů korun a on dodneška neuměl vysvětlit, odkud peníze pocházejí," uvedl jako příklad. Rafaj však podle deníku Právo řekl letos v červenci Rádiu Impuls, že peníze pocházely částečně z úspor a částečně z půjčky a byly určeny na svatbu jeho dcery.

Senátor Láska připomněl i další kauzy, které se Rafaje dotkly. Předseda antimonopolního úřadu je v poslední době kritizován například kvůli tomu, jak ÚOHS postupoval v případě tendru na nový mýtný systém. Loni v březnu kvůli tomu zasahovala na úřadu policie.

Premiér Andrej Babiš (ANO) s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) už dříve oznámili, že chtějí prezidentovi Miloši Zemanovi navrhnout odvolání Rafaje z funkce. K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace a také Ústecký kraj a chce se k tomu připojit i Liberecký kraj.

"Já jako právník ctím presumpci neviny, takže z toho, co jsem tu přednesl, nemůžu dělat závěry o nějaké vině, ale jeden závěr si udělat můžu: nikdy tento úřad neměl tak nedůvěryhodného předsedu, jako má dneska," prohlásil Láska. Senátor Michael Canov (STAN) označil Rafajovu nepřítomnost za neúctu k Senátu. Svoji velkou nedůvěru v ÚOHS vyjádřil i Tomáš Goláň (SEN 21).

Pro odročení tohoto bodu nakonec hlasovalo 38 z 41 přítomných senátorů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat deseti miliard armádě závisí na zdraví Metnara, uvedl Babiš

24.01.2021 10:46 Na zdravotním stavu ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) podle premiéra Andreje Babiše (ANO)…

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

23.01.2021 22:08 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Zemřela pražská zastupitelka za ODS Jaroslava Janderová, bylo jí 70 let

23.01.2021 18:32 V Praze dnes dopoledne zemřela v 70 letech pražská zastupitelka a předsedkyně magistrátního…

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama