Senátoři kritizovali nepřítomnost Rafaje, zprávu ÚOHS odročili

Senát dnes odročil na další schůzi projednávání výroční zprávy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže za loňský rok. Senátorům vadilo, že nepřišel přímo předseda úřadu Petr Rafaj, ale zastoupil ho místopředseda úřadu Petr Solský. Na Rafaje měli připravené dotazy týkající se jeho aktivit v čele úřadu. Očekávají, že se na příští projednávání dostaví.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
doporučujeme

Senátor Václav Láska (SEN 21) prohlásil, že mu ve výroční zprávě chybí spousta věcí, například informace týkající se právě předsedy Rafaje. "Chybí mi tam objasnění třeba věci, kdy v bytě pana předsedy Rafaje byla nalezena hotovost ve výši dvou milionů korun a on dodneška neuměl vysvětlit, odkud peníze pocházejí," uvedl jako příklad. Rafaj však podle deníku Právo řekl letos v červenci Rádiu Impuls, že peníze pocházely částečně z úspor a částečně z půjčky a byly určeny na svatbu jeho dcery.

Senátor Láska připomněl i další kauzy, které se Rafaje dotkly. Předseda antimonopolního úřadu je v poslední době kritizován například kvůli tomu, jak ÚOHS postupoval v případě tendru na nový mýtný systém. Loni v březnu kvůli tomu zasahovala na úřadu policie.

Premiér Andrej Babiš (ANO) s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) už dříve oznámili, že chtějí prezidentovi Miloši Zemanovi navrhnout odvolání Rafaje z funkce. K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace a také Ústecký kraj a chce se k tomu připojit i Liberecký kraj.

"Já jako právník ctím presumpci neviny, takže z toho, co jsem tu přednesl, nemůžu dělat závěry o nějaké vině, ale jeden závěr si udělat můžu: nikdy tento úřad neměl tak nedůvěryhodného předsedu, jako má dneska," prohlásil Láska. Senátor Michael Canov (STAN) označil Rafajovu nepřítomnost za neúctu k Senátu. Svoji velkou nedůvěru v ÚOHS vyjádřil i Tomáš Goláň (SEN 21).

Pro odročení tohoto bodu nakonec hlasovalo 38 z 41 přítomných senátorů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Není nutné zastavovat kulturní akce, shodli se Zaorálek a Hamáček

19.09.2020 17:34 Aktualizováno Ministři kultury Lubomír Zaorálek a vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) se shodli na tom, že nyní není…

Chystá se změna azylového zákona, počítá s aktivováním "řízení v případě…

19.09.2020 15:14 Nejvyšší správní soud (NSS) by již v budoucnu nemusel přezkoumávat rozhodnutí ministerstva vnitra a…

Transparency International monitoruje volební kampaň, hodnocení zveřejní…

19.09.2020 11:59 V kampani před krajskými volbami využily strany on-line prostor, ale desítky milionů investovaly i…

Korupční kauza Stoka míří k soudu. Obžalováno 11 lidí, Švachulovi hrozí…

19.09.2020 10:56 Korupční kauza Stoka po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed míří ke krajskému soudu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama