Senátoři vyzývají k očkování pouze schválenými vakcínami

Vláda by měla podle senátního bezpečnostního výboru zajistit v Česku očkování proti koronaviru pouze vakcínami, které schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Používání jiných by bylo v rozporu s bezpečnostními zájmy, shodl se dnes výbor v usnesení, které má ČTK k dispozici.

Pavel Fischer
doporučujeme

Reagovali tak mimo jiné na postoj prezidenta Miloše Zemana, podle něhož by se v Česku mělo očkovat také ruskou a čínskou vakcínou.

"Je nepřijatelné, aby vláda vystavovala občany riziku spojenému s neověřenými vakcínami. Tak jako stát zajišťuje nezávadnost vody nebo hraček pro děti, tak musí zaručit bezpečnost očkování proti nemoci covid-19. Evropskou lékovou agenturu nelze obejít," uvedl předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý).

Zeman požaduje, aby ruskou a čínskou vakcínu schválil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Česko jimi začalo očkovat ještě před rozhodnutím EMA. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a ředitelka SÚKL Irena Storová tomu vyhovět nechtějí, a Zeman chce proto jejich odvolání.

Premiér Andrej Babiš (ANO) k tomu uvedl, že žádné personální změny ve vládě nejsou nyní na stole. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odmítl možnost, že kvůli nátlaku prezidenta odstoupí sám. Zemanův postoj odmítli zástupci opozice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová zvažuje kandidaturu na Hrad

13.04.2021 08:53 Rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová přemýšlí o kandidatuře na prezidentskou funkci…

Vláda potvrdila opatření omezující setkávání, upravila i pravidla pro…

12.04.2021 22:18 Aktualizováno Vláda podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) dnes potvrdila sobotní mimořádné…

Další kulturní instituce žádají Babiše, ať nemění ministra kultury

12.04.2021 20:22 Aktualizováno Další instituce se přidaly k apelu na premiéra Andreje Babiše (ANO), aby nečinil změny na postu…

Piráti a STAN by podle modelu předběhli ANO o šest procent

12.04.2021 19:02 Sněmovní volby by v březnu vyhrála koalice Pirátů a STAN se ziskem 28,5 procenta hlasů. Druhému ANO…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama