Senátoři vyzývají unijní země k prosazení dalších sankcí vůči Rusku

Státy EU by podle českého Senátu měly prosadit zavedení dalších sankcí vůči ruským představitelům. Důvodem je zadržení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného a zásah ruských represivních složek vůči účastníkům víkendových demonstrací na podporu Navalného. Senát se na tom dnes shodl téměř jednomyslně.

"Senát vyjadřuje přesvědčení, že by státy EU měly společně jednoznačně odmítnout potlačování práv a svobod, jemuž musí čelit občané Ruské federace. Apeluje na členy parlamentů států EU, aby prosadily společný postup Evropské unie, a to včetně zavedení dalších sankcí vůči představitelům Ruské federace," uvádí se v usnesení, které předložil předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý).

Horní komora českého parlamentu usnesení přijala téměř jednomyslně hlasy 42 ze 43 přítomných senátorů, proti nebyl nikdo. Sněmovna hlasy vládních poslanců, SPD a KSČM v úterý odmítla podobný návrh opoziční ODS projednat.

Senát podobně jako Fischerův výbor v minulém týdnu konstatoval, že loňská otrava Navalného novičokem nebyla uspokojivě objasněna. Zadržení Navalného po návratu do Moskvy z Německa, kde se od loňského srpna léčil, podle senátorů nastolilo otázku ochrany lidských práv a fungování justice v Rusku. Navalnyj, který je pokládán za nejvážnějšího politického soupeře a kritika ruského prezidenta Vladimira Putina, je v třicetidenní vazbě.

O víkendu se v Rusku uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali propuštění Navalného. Ruské bezpečnostní síly proti účastníkům akcí zasáhly a zadržely několik tisíc lidí. Zásah odsoudili představitelé jednotlivých států EU, za Česko ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Poukázal na to místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů, podle něhož "ze strany Pražského hradu se něčeho takového nedočkáme, ze strany Sněmovny také ne". Podle Růžičky usnesení Senátu samo o sobě moc nezmůže, ale je důležitým symbolem, že českým zákonodárcům není jedno, co se kolem děje.

Ještě ostřejší byl v kritice Hradu a vlády Marek Hilšer z klubu Starostů, podle něhož "chapadla" režimu ruského prezidenta Vladimira Putina uchvátila nejen Hrad, ale i podhradí. Bývalý důstojník sovětské tajné policie KGB Putin je podle senátora příkladem toho, jak se jeden zločinný diktátorský režim přetavil v jiný. "Formy se proměnily, ale podstata zůstala stejná," řekl.

Nutnost podpory zastánců svobody a demokracie v Rusku zdůraznili v debatě nejen představitelé ODS, například Miroslava Němcová, ale také pirátská senátorka Adéla Šípová. Podle ní je třeba vrátit projev solidarity už kvůli "osmi statečným" ruským občanům, kteří v roce 1968 protestovali v Moskvě proti obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele s tehdejším Sovětským svazem. "Zůstaňme pozorní, protože historie se může opakovat i u nás," dodala.

Související

Petr Pavel

Pavel se těší největší důvěře mezi vrcholnými politiky, zjistilo CVVM

Nejdůvěryhodnějším z vrcholných českých politiků je podle šetření CVVM prezident Petr Pavel, jemuž věří 54 procent lidí. Je tak jediným politikem, na kterého mají lidé převážně pozitivní názor. Nejvíce lidé nedůvěřují premiérovi Petru Fialovi (ODS) a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). 

Více souvisejících

Senát ČR sankce EU (Evropská unie) Rusko Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 24 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

Nová pravidla pro stejnopohlavní partnerství už musí posvětit jen prezident Pavel

Senát ve středu na návrh zákonodárců ODS a TOP 09 rozhodl, že nebude projednávat nová pravidla pro partnerství stejnopohlavních párů a umožní tak jejich přijetí. Senátoři vyřadili novelu občanského zákoníku z programu navzdory odporu lidovců. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy