Senátorka Chalánková vstoupila do klubu ODS, v mnohém se shodovala s Kuberou

Bezpartijní senátorka za Prostějovsko Jitka Chalánková vstoupila do klubu ODS. Někdejší politička TOP 09 tak podle dnešního vyjádření učinila po delších jednáních s vedením frakce i v reakci na úmrtí šéfa horní komory Jaroslava Kubery (ODS). Novinářům řekla, že se pro vstup rozhodla také kvůli tomu, aby nebylo možné zpochybňovat nárok ODS na mandát předsedy Senátu.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Jitka Chalánková
doporučujeme

Nejsilnější frakcí v Senátu je klub Starostů a nezávislých (STAN) s 19 členy, v klubu ODS bude nyní s Chalánkovou a bez Kubery 18 senátorů, lidovci mají v Senátu 15 zákonodárců a sociální demokraté o dva méně. Senátorský klub ANO čítá sedm členů, v Klubu pro liberální demokracii - SENÁTOR 21 je šest členů, dva senátoři zůstávají nezařazení. Voliči na Teplicku rozhodnou o nástupci Kubery v senátorském křesle poslední březnový víkend.

Kubera byl zvolen do čela horní parlamentní komory v listopadu 2018, kdy ve druhém kole porazil Václava Hampla (za KDU-ČSL). Už v prvním kole vypadl kandidát STAN Jan Horník.

Chalánková podle šéfa senátorů ODS Miloše Vystrčila nabídla své členství den po Kuberově úmrtí, 21. ledna. "My jsme následně o její žádosti hlasovali a byla přijata," uvedl Vystrčil. Chalánková s klubem dlouhodobě spolupracovala a o svém zařazení jednala už loni se zesnulým šéfem Senátu.

"Netajím se tím, že jsme měli (s Kuberou) na mnohé věci stejný názor," uvedla Chalánková. Pro vstup do klubu se rozhodla senátorka, jejíž mandát skončí za čtyři roky, také proto, že chce efektivněji plnit slib voličům - přinášet pravicová řešení se silným sociálním akcentem.

Jednání o volbě Kuberova nástupce v čele horní komory začnou 5. února, tedy dva dny potom, co se s ním veřejnost rozloučí. Podle dřívějšího vyjádření prvního místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky (STAN) by se volba mohla uskutečnit na mimořádné schůzi Senátu zřejmě v první polovině února. Kandidáty budou moci podle zákona o senátním jednacím řádu navrhovat volební komisi senátorské kluby i jednotliví senátoři nejpozději 24 hodin před zahájením volby.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nacistická propagace? Buďte rád, že jste nedostal přes d***u, nadávalo se…

28.02.2020 22:19 Aktualizováno Je součástí svobody projevu a podnikání prodej a distribuce nacistické propagandistické knihy…

Piráti i KDU se ohradili proti Babišovým výrokům o europoslancích

28.02.2020 21:17 Pirátští i lidovečtí politici se ohradili vůči dnešnímu výroku premiéra Andreje Babiše (ANO) na…

Europoslanci: V Česku nefunguje systém pro zjištění střetu zájmů

28.02.2020 17:18 Aktualizováno Europoslanci mají dojem, že v České republice nefunguje jasný systém, který by identifikoval střet…

Babiš pokládá Zdechovského a Peksu za vlastizrádce, mise europoslanců prý…

28.02.2020 17:15 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) označil dnes české europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama