Senátory čeká náročná středa: Setkání s Pompeem a debata o zrušení daně

Projev amerického ministra zahraničí Mika Pompea a debata o zrušení daně z nabytí nemovitostí budou hlavními body středečního jednání Senátu. Ministr zahraničí USA, který v těchto dnech pobývá v tuzemsku na pracovní návštěvě, se také sejde s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a se senátory by mohl absolvovat i moderovanou diskusi k aktuálním tématům.

Miloš Vystrčil

Pokud jde o schvalování zákonů, měl by Senát projednat vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Vláda chce zrušit tuto daň, na které stát v posledních letech vybíral kolem 13 miliard korun ročně. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) označuje tuto daň za nespravedlivou. Všechny předchozí pokusy o zrušení daně však ztroskotaly.

Podle dosavadních informací by ale Senát měl vrátit tento návrh do Sněmovny s pozměňovacím návrhem, který má napravit údajné legislativní chyby. Vláda původně navrhovala zrušit spolu s daní i možnost odečítat si od základu daně z příjmů zaplacené úroky z úvěru na bydlení. Týkat se to mělo nových úvěrů od roku 2022. Sněmovna ale vložila do předlohy pozměňovací návrh, který tuto možnost zachovává, ale snižuje nejvyšší možný odečet úroků z dosavadních 300.000 korun na 150.000 korun.

Podle předsedy senátního hospodářského výboru Vladislava Vilímce (ODS) však tato část není provázaná se zbytkem předlohy, hlavně pokud jde o přechodná ustanovení. Chce proto předložit pozměňovací návrh, který by chyby napravil a stanovil, že nižší limit odpočtu úroků se bude vztahovat na smlouvy uzavřené až v příštím roce.

Senát by také mohl volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Kandidáti jsou dva, a to bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš. Dosavadní předsedkyně Ivana Janů už svoji funkci obhajovat nebude. Senát měl nového předsedu volit už na předchozí schůzi v červenci. Senátní volební komise si ale vyžádala dodatečné doklady, zda má Kaucký potřebnou praxi. Senát proto tento bod z návrhu pořadu minule vyřadil.

Volební komise dnes dodané materiály projednala a posoudila, zda jsou oba kandidáti pro navrženou funkci kvalifikovaní, a obě kandidatury doporučila. "S kolegy senátory a senátorkami jsme se otázce, kdo splňuje podmínky volitelnosti, věnovali velmi důkladně. Výsledkem dvou zasedání je usnesení, které bylo přijato přesvědčivou většinou," uvedl v tiskové zprávě Senátu předseda komise Jaroslav Větrovský (ANO). O zařazení tohoto bodu na program středeční schůze rozhodne dnes odpoledne senátní organizační výbor.

Senátoři by podle návrhu programu schůze měli projednat také výroční zprávy Českého telekomunikačního úřadu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže za loňský rok. Měli by projednat i zprávu České národní banky o výkonu dohledu nad finančním trhem. Centrální banka v ní informuje například o tom, jak si lidé loni stěžovali třeba na směnárny nebo banky.

Na návrhu programu schůze je také sdělení Evropské komise ohledně strategie pro rovnost žen a mužů na období 2020 - 2025.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

18.09.2021 22:02 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Jurečka vzal svá slova ohledně manželství pro všechny zpět

18.09.2021 18:08 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09…

Termín řádného sjezdu dnes komunisté posunuli na polovinu května 2022

18.09.2021 16:06 Termín řádného sjezdu KSČM, který se měl původně konat loni v dubnu, dnes komunisté posunuli na…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

Související:

Právě se děje

reklama