Síkela tvrdí, že výjimky by neměly ohrozit stanovený cíl úspor plynu

Ministři energetiky zemí Evropské unie by se dnes měli shodnout na pravidlech omezení spotřeby plynu přijatelných pro všechny unijní státy. Novinářům to před jednáním řekl český ministr průmyslu Jozef Síkela, který v rámci českého předsednictví sedmadvacítky bude poprvé jednání s kolegy řídit. Výjimky požadované řadou zemí by podle něj neměly ohrozit původně stanovený cíl úspor.

Jozef Síkela v Poslanecké sněmovně.

Podle eurokomisařky pro energetiku Kadri Simsonové se členské státy musejí připravit na další omezení dodávek plynu z Ruska. Zatím poslední oznámení o snížení přísunu suroviny plynovodem Nord Stream 1 na pětinu kapacity je motivováno politickými, nikoli technickými důvody, dodala komisařka.

Evropská komise (EK) minulý týden navrhla, aby členské země sedmadvacítky kvůli očekávanému výpadku dodávek z Ruska omezily od srpna do března spotřebu plynu o 15 procent proti průměru z minulých pěti let. Zatímco tento cíl by měl být dobrovolný, unijní exekutiva chtěla mít možnost po konzultaci s členskými zeměmi vyhlásit stav plynové nouze, a učinit tak snížení spotřeby v celé EU povinným.

Zástupci členských zemí se podle diplomatických zdrojů v pondělí večer po tlaku řady členských zemí shodli na kompromisním návrhu, který zahrnuje požadavky těchto států. Počítá například s tím, že stav plynové nouze nebude vyhlašovat komise, ale že k němu bude potřeba souhlas většiny zemí. Zahrnuje také výjimky ze stanovených cílů pro státy, které nejsou plně napojeny na unijní plynovou infrastrukturu.

"Jednota a solidarita jsou nejlepší zbraně, které máme proti (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi a já doufám, že je dnes nakonec předvedeme," prohlásil Síkela. Souhrn výjimek obsažených ve výsledném kompromisu by podle něj neměl ohrozit původně stanovený cíl úspor.

Unijní státy zatím snížily spotřebu plynu proti minulým letům zhruba o pět procent a řada z nich je dosud vzdálena cíli naplnit před zimou zásobníky z 80 procent, což se například Česku již povedlo.

Mezi zeměmi, které požadovaly výjimky, jsou například ostrovní státy Irsko a Malta nenapojené na unijní síť. Kriticky se k návrhu staví Maďarsko a po nižší hladině úspor volají také Španělsko či Řecko, které nejsou tolik závislé na ruském plynu jako jiné země. Španělská ministryně energetiky Teresa Riberaová před jednáním prohlásila, že očekává shodu na úspoře nižší než 15 procent.

Naproti tomu zejména Německo navrženou podobu úspor podporuje a ministr hospodářství Robert Habeck zdůraznil, že Putinova strategie omezování dodávek unii nerozdělí.

Podle komisařky Simsonové musí být evropský blok připraven na další omezování dodávek plynu z Ruska. Ministři by se proto dnes měli shodnout na společném plánu.

"Víme, že k tomu nejsou žádné technické důvody. Je to politicky motivovaný krok a my na něj musíme být připraveni," řekla Simsonová k pondělnímu oznámení ruské plynárenské společnosti Gazprom, že od středy tento dodavatel sníží objem plynu v Nord Streamu 1 na pětinu maximální kapacity. Moskva tvrdí, že je důvodem údržba turbíny a sankce zavedené proti Rusku, unijní politici označují podobné kroky za vydírání a snahu zvýšit cenu plynu.

Unijní ministři budou dnes rovněž jednat o energetické spolupráci s Ukrajinou."Putinova plynová válka proti Evropě je přímým pokračováním jeho války na Ukrajině. Kdekoli může způsobit nějakou škodu, udělá to," uvedl na twitteru šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. Jediným řešením pro EU je podle něj zbavit se veškeré závislosti na ruském plynu.

Počasí může být i v září teplotně nadprůměrné, myslí si meteorologové

16.08.2022 06:30 Letní prázdniny se chýlí ke konci, právě vstupují do své poslední čtvrtiny. Meteorologové z Českého…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Jurečka: U stavebního a penzijního spoření je třeba zvýšit výnosnost a…

17.08.2022 14:26 Stavební a penzijní spoření je třeba podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana…

Počasí: O víkendu se ochladí, při dešti může být pod 20 stupňů

18.08.2022 06:30 Dnes a někde i zítra budou panovat tropické teploty, na víkend se ale ochladí. Teploty se budou…

Babiš by v prezidentské volbě neuspěl, ač by vyhrál první kolo, ukazuje…

18.08.2022 10:06 Pro první kolo prezidentské volby má stále největší podíl hlasů šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ale v…

Prezident Zeman je opět v ÚVN, jde o plánovanou hospitalizaci

18.08.2022 12:40 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Na…

Babiš poslal Fialovi dopis, žádá v něm odvolání ministra Rakušana

18.08.2022 12:28 Aktualizováno Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš dnes odeslal dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS)…

Hnutí ANO má případně další dva kandidáty, kteří by se mohli ucházet o…

18.08.2022 11:52 Hnutí ANO má případně další dva kandidáty, kteří by se mohli ucházet o post prezidenta. Na dnešní…

Prezidentem by se stal generál Pavel, ukazuje průzkum Median

18.08.2022 10:06 Aktualizováno Pro první kolo prezidentské volby má stále největší podíl hlasů šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ale v…

Bývalá šéfka ERÚ Vitásková hlásí přes 50.000 podpisů pro prezidentskou…

18.08.2022 09:38 Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková nasbírala dostatek petičních…

Vláda neshledala důvody k odvolání Mlejnka, musí získat prověrku na přísně…

17.08.2022 19:57 Aktualizováno Vláda na dnešním zasedání neshledala důvody k odvolání Petra Mlejnka z pozice ředitele civilní…

Vláda nebude žalovat Evropskou komisi kvůli sankci za chyby v zemědělských…

17.08.2022 18:16 Aktualizováno Vláda dnes rozhodla, že nepodá žalobu k Soudnímu dvoru EU na Evropskou komisi kvůli pokutě více než…

Vláda schválila změny v zaměstnávání učitelů včetně garance výše výdělku

17.08.2022 15:46 Vláda dnes schválila a posílá Sněmovně návrh novely upravující zaměstnávání učitelů. Informoval o…

Síkela připustil omezení dodávek plynu domácnostem ve prospěch udržení…

17.08.2022 15:24 Aktualizováno Udržet ekonomiku v chodu je podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) v zájmu…

Stavební a penzijní spoření je třeba podle Jurečky modernizovat

17.08.2022 14:26 Aktualizováno Stavební a penzijní spoření je třeba podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana…

Související:

Právě se děje

reklama