Situace v Česku je špatná. Nemocní méně kontaktují lékaře a nenechávají se testovat, míní Babiš

Situace kolem epidemie koronaviru v Česku není podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dobrá. Oproti jaru se podle něj změnil přístup lidí. Nemocní méně kontaktují lékaře a nenechávají se testovat, řekl dnes Babiš před odletem do Maďarska. Bude tam se svým protějškem Viktorem Orbánem jednat o očkování či lécích proti covidu-19.

Češi se nechávají testovat na infekci
doporučujeme

"My máme obrovské kapacity, ale co máme testovat, když nemáme indikované vlastně lidi," řekl premiér. Problém je podle něj v tom, že nemocní nehlásí svůj zdravotní stav či příznaky lékaři a čekají, až jim je nejhůř, a pak musí do nemocnice. "My musíme lidem hlavně vysvětlit, že oni musí hlídat svoje zdraví," dodal.

Lidé se mohou od 16. prosince bezplatně testovat antigenními testy. Původně jej mohli absolvovat jednou za pět dní, od pondělí se lhůta zkrátila na tři dny. Zájem o ně byl velký zejména v období Vánoc, kdy jejich počty přesahovaly 40.000. V poslední době se podobně testuje vždy v pondělí, v ostatních pracovních dnech je to podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví kolem 30.000. Testů PCR je v Česku v poslední době provedeno denně většinou také kolem 30.000.

Vláda chce lidi k testování a trasování motivovat. V pondělí tripartita debatovala o bonusu 250 či 500 korun denně pro lidi v karanténě či o dočasném navýšení nemocenské pro všechny ze 60 na 90 procent redukovaného průměrného výdělku. Odbory jsou pro dočasný růst nemocenské, zaměstnavatelé s modely nesouhlasí. Návrh by měla vláda projednat v pondělí.

Premiér se dnes nechtěl vyjadřovat ke zpřísnění opatření například v podobě zákazu pohybu lidí mimo kraj, to podle něj přísluší ministerstvu zdravotnictví. "Jde také o to, abychom ta opatření měli možnost vymáhat a čekáme i na zákon ve Sněmovně, který předložil pan (ministr vnitra Jan) Hamáček, a to ještě neproběhlo," řekl předseda vláda. Situaci budeme analyzovat, není dobrá, budeme o tom diskutovat, další rada pro zdravotní rizika je v úterý, dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš mluvil s americkým ministrem zahraničí Blinkenem o pandemii či NATO

06.03.2021 07:42 Český premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonu projednávali…

Další kontroverzní výrok Volného. Šíření viru spojil s kroužením letadla…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný na sebe v posledních dnech upozornil několika facebookovými příspěvky. V…

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Poslanci si v době pandemie odhlasovali vyšší příspěvky

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama