Skončí Štěch po 24 letech v Senátu? ČSSD na něj spoléhá, většina jejích kandidátů neuspěla

Dnes večer budeme znát nové složení Senátu, který může po 24 letech opustit poslední původní člen a někdejší předseda horní komory Milan Štěch. Ať dopadne jakkoliv, pro jeho ČSSD dopadnou tyto senátní volby neúspěchem.

Milan Štěch /ČSSD/
doporučujeme

V Senátu má momentálně výraznou převahu opozice. V současnosti usedá do lavic 59 jejích zástupců, nejvíce senátorů, konkrétně 19, mají shodně kluby ODS a hnutí STAN. Předsedou horní komory je zástupce první jmenované strany Miloš Vystrčil.

Ke KDU-ČSL se hlásí 15 senátorů a hnutí SENÁTOR 21 má šest reprezentantů. Vládu nyní v Senátu zastupuje 20 senátorů, třináct z nich v barvách ČSSD a jen sedm za hnutí ANO. Dva členové horní komory jsou nezařazení, přičemž Jaroslav Doubrava reprezentuje hnutí Severočeši.cz.

Dnes si voliči vyberou 26 senátorů, již v prvním kole byl před týdnem zvolen kandidát hnutí STAN na Děčínsku Zbyněk Linhart. Mezi nejvýraznější tváře, které mají možnost o tomto víkendu mandát obhájit, patří bezpochyby někdejší předseda Senátu a současný místopředseda Milan Štěch (ČSSD).

Naopak o možnost pokračovat v rozdělané práci přišli již před týdnem někteří jeho straničtí kolegové. Po devíti letech končí v horní komoře někdejší prezidentský kandidát Jiří Dienstbier mladší. Dokonce již od roku 2002 byl senátorem za Vyškov Ivo Bárek, který v prvním kole skončil až na třetím místě.

Mandát už jistě neobhájí ani další sociální demokraté, např. Miroslav Nenutil či Karel Kratochvíle. ČSSD přitom obhajuje hned 10 mandátů, do druhého kola se však dostali pouze tři její kandidáti.

Skončit v Senátu však mohou i další výrazné osobnosti, a to již po jednom funkčním období. V pražských obvodech se až na druhém místě umístili v prvním kole bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl (za KDU-ČSL a Zelené) či advokát a bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska (SEN 21).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europoslanec pomáhá v první linii, krmí i myje pacienty. Se smrtí se…

29.10.2020 22:05 Aktualizováno Odložil perfektně střižené sako a vkusnou košili s kravatou a navlékl se do ochranného obleku, aby…

KOMENTÁŘ: Po vyjukaném Vojtěchovi, rozkazovačném plukovníkovi přichází…

29.10.2020 22:03 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Vzbuzuje naději i důvěru. Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný by do resortu, který se…

Ministryně Dostálová je v karanténě, může za to nákaza v rodině

29.10.2020 21:08 Ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové (za ANO) byla kvůli pozitivnímu testu na koronavirus v…

Senát podle očekávání potvrdil odklad EET až do roku 2022

29.10.2020 18:58 Senát podle očekávání schválil prodloužení odkladu elektronické evidence tržeb (EET) do roku 2022.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama