Šlachta v týdnu požádá o registraci svého politického hnutí

Hnutí Přísaha, které založil bývalý vysoce postavený policista Robert Šlachta, ve středu požádá o svou registraci na ministerstvu vnitra.

Robert Šlachta
doporučujeme

Žádost o registraci politického hnutí bude podpořena sesbíranými podpisy, vznikající straně se jich podařilo k pátku získat přes 18.000. ČTK to řekla Karolína Skrčená z hnutí Přísaha. O podzimní sněmovní volby by se rádo ucházelo i několik dalších nových subjektů.

Bývalý šéf policejního protimafiánského útvaru Šlachta se svým hnutím zahájil kampaň na konci ledna, zaměřil se na setkávání s lidmi po celém Česku a na pravidelné on-line vystoupení na internetu. Společně s dobrovolníky zahájil také sběr podpisů, aby mohl na ministerstvu vnitra politické hnutí zaregistrovat. Podle Skrčené jej do pátku svými podpisy podpořilo přes 18.000 lidí, na další petiční archy ještě Šlachtův tým čeká.

Tvářemi hnutí jsou kromě Šlachty a někdejšího policisty Tomáše Sochra i další bývalí Šlachtovi kolegové u policie Jiří Komárek a Jaroslav Pelc či sociální pracovnice Jaroslava Pauchová. Hnutí se chce pohybovat na politickém středu. Plánuje bojovat proti korupci, zrychlit práci soudů či usilovat o zachování české identity. Odmítá přijetí eura nebo kvót na uprchlíky.

O vstup do politiky se chtějí pokusit i další nová politická uskupení včetně Lidé PRO bývalého předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře. Minář si stanovil jako podmínky účasti ve volbách zisk 500.000 podpisů. Zatím jich ale sehnal zhruba 38.000, za poslední měsíc a půl hnutí přibylo asi 12.000 podpisů. Příčinu zástupci hnutí vidí i v situaci kolem koronaviru, kdy dobrovolnické týmy nemohou v ulicích oslovovat potenciální voliče podle původního plánu.

Minář se na konci ledna vyjádřil, že chce mít do konce března 100.000 podpisů. Pokud se to podle nástupců hnutí nepodaří, chystají se jeho představitelé 1. dubna vydat stanovisko, ve kterém nastíní další postup.

Lidé PRO chtějí podle Mináře získat voliče mezi lidmi, které neoslovuje současná opozice. Chce k volbám přivést co nejvíce obvyklých nevoličů, zklamaných či nerozhodnutých lidí. S Minářem v hnutí spolupracuje například bývalý ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka nebo náměstek pražského primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Koronavirová pandemie k myšlenkám na účast ve volbách přivedla několik iniciativ, které nesouhlasí s postupem vlády při potlačování epidemie. Mezi nejvýraznější patří protestní iniciativy podnikatelů Chcípl PES. Jeho zástupcům se jej nedávno podařilo na ministerstvu vnitra zaregistrovat pod názvem Otevřeme Česko - Chcípl PES. Mezi hlavní tváře patří především Jiří Janeček, provozovatel pivovaru a restaurace a bývalý vysoký politik pražské ODS z doby primátora Pavla Béma.

Hnutí se chce zaměřit na stabilní podnikatelské prostředí s rovnými podmínkami pro všechny. Mezi programové priority bude patřit posílení a zkvalitnění školství či jasný pandemický plán.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jednání o toleranci kabinetu podle Filipa skončí vypovězením

13.04.2021 17:50 Aktualizováno Komunisté chtějí dnes ukončit dohodovací řízení o toleranční smlouvě s hnutím ANO. Podle předsedy…

Nelogický amatérismus. Politologové kritizují Hamáčka za výměnu ministra

13.04.2021 17:09 Politologové kritizují předsedu sociální demokracie Jana Hamáčka za okolnosti výměny ministra…

KOMENTÁŘ: Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu…

13.04.2021 17:00 KOMENTÁŘ – Je z něj oficiální sluha prezidenta země. Funkci premiéra státu si Andrej Babiš v…

Poslanci pěti stran navrhují zákaz posílat děti pod čtyři roky do ústavů

13.04.2021 16:11 Poslankyně a poslanci z pěti stran z opozice i koalice navrhují uzákonit zákaz posílat děti, kterým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama