Šlachtova Přísaha zahájila finální část předvolební kampaně

Politické hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty dnes v Hradci Králové představením volebního programu, krajských lídrů a programových garantů zahájilo finální část volební kampaně do říjnových sněmovních voleb. Vstoupilo do ní s heslem Jdeme do nich!.

Robert Šlachta.

Do kampaně hodlá hnutí investovat do 15 milionů korun, zatím pro kampaň získalo na transparentní účet 13,8 milionu korun, řekl Šlachta ČTK a České televizi.

Hnutí Přísaha má podle průzkumů šanci dostat se do Sněmovny. Podle srpnového volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi by hnutí Přísaha mohlo při volbách získat šest procent hlasů. Červencový model agentury Median hnutí přisoudil zisk 6,5 procenta.

Cílem Přísahy je podle Šlachty překročit pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny. Voliče hodlá oslovit hlavně kontaktní kampaní. "Již jsem sedm měsíců na cestách. Absolvovali jsme setkání v 186 místech ČR. Dobrovolně pro nás pracuje 5000 lidí," řekl.

Pokud by se Přísaha do Sněmovny dostala a vyjednávala o vládní účastí, nešla by podle Šlachty do vlády s někým, "kdo je trestně stíhaný nebo obžalovaný". Kdyby se Přísaha přes pět procent nedostala, její působení na politické scéně podle Šlachty neskončí. "Chceme stavět komunální volby v roce 2022," řekl.

Hlavním programovým tématem hnutí je podle Šlachty boj s korupcí a klientelismem. Hnutí také chce zrychlit práci soudů či usilovat o zachování české identity. Odmítá přijetí eura, kvóty na uprchlíky či privatizaci páteřních nemocnic. V souvislosti s covidem-19 slibuje Přísaha prošetření všech zakázek z doby nouzového stavu. "Miliardy z našeho společného rozpočtu tekly do kapes pochybných firem," uvádí Přísaha v programu k takzvaným "covidovým" zakázkám. V oblasti daní má Přísaha cíl "žádné daňové experimenty a zvyšování daní minimálně do konce roku 2022".

Programovými garanty Přísahy jsou například pro zdravotnictví bývalý náměstek ministra zdravotnictví Aleksi Šedo, pro hospodářskou politiku bývalý člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek a pro obranu a bezpečnost ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky a bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek.

Registraci od ministerstva vnitra hnutí získalo letos v dubnu. Jeho oficiální název je Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty. Na konci června v Ostravě zvolili členové hnutí Šlachtu předsedou. Při volbě neměl protikandidáta. Prvním místopředsedou se stal Tomáš Sochr a druhým místopředsedou Jaroslav Pelc, oba jsou bývalými Šlachtovými kolegy od policie.

Šlachta kandiduje jako lídr v Jihomoravském kraji. Sochr je jedničkou ve Středočeském kraji a Pelc v Ústeckém kraji. V Praze Přísahu do voleb vede bývalý prezidentský kandidát Jiří Hynek. V Moravskoslezském kraji povede Přísahu do voleb Jiří Komárek, bývalý Šlachtův spolupracovník z protimafiánského útvaru. U policie působili i lídr v Olomouckém kraji Václav Vévoda a jednička v Pardubickém kraji Zdeňka Víchová.

Na všech kandidátkách je podle Šlachty zapsáno 14 bývalých policistů, tedy 3,5 procenta ze všech kandidátů. Odmítl tím červnový výrok bývalého premiéra Petra Nečase, který Přísahu označil za "fízlovskou partu". V roce 2013 Šlachtou vedený Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zasáhl v kauze týkající se mimo jiné blízké spolupracovnice tehdejšího premiéra Nečase (ODS) Jany Nagyové (nyní Nečasové) a údajné politické korupce. Zásah vedl až k pádu vlády.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Jurečka v případě vládního angažmá odmítá manželství pro všechny

18.09.2021 11:22 Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Související:

Právě se děje

reklama