Sněmovna bude na příští schůzi volit místopředsedu

Poslanci budou na nadcházející schůzi volit zbývajícího místopředsedu dolní komory a podobně jako na schůzi ustavující se budou věnovat podle návrhu programu zejména dalším vnitřním sněmovním záležitostem.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Patří k nim založení stálých komisí, naplnění výborů členy a stanovení zasedacího pořádku podle příslušnosti k jednotlivým klubům. Schůze začne v úterý odpoledne. Je pravděpodobné, že poslanci na ní začnou projednávat i první zákony v nynějším volebním období.

Volba místopředsedy Sněmovny bude podle návrhu programu prvním bodem. Jedno místo ve vedení dolní komory zůstalo neobsazené potom, co na ustavující schůzi neuspěli bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a ani předseda SPD a někdejší místopředseda Sněmovny Tomio Okamura. Pozice patří hnutí ANO. Jeho poslanecký klub znovu nominuje Vondráčka, byť k němu má sněmovní většina reprezentovaná koaličními ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráty a STAN výhrady.

Sněmovna založí stálé komise, které dohlížejí například na činnost zpravodajských služeb a dalších institucí, mezi něž patří Generální inspekce bezpečnostních sborů, Národní bezpečnostní úřad, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a Finanční analytický úřad. Bude také potvrzovat předsedy výborů dolní komory, které si jejich členové ve středu a ve čtvrtek zvolí. Na tyto dny by měla být schůze dolní komory přerušena. Poslanci se budou věnovat rovněž sněmovním delegacím do meziparlamentních organizací.

V návrhu programu je dále potvrzení částek, které stát vyplatí politickým stranám na úhradu volebních nákladů, a schválení zasedacího pořádku podle příslušnosti poslanců k jednotlivých klubům. Při ustavující schůzi seděli poslanci v jednacím sálu v abecedním pořadí.

Do programu druhé schůze pléna v tomto volebním období by poslanci mohli zařadit například předlohy, které přijala vláda v souvislosti s prudkým růstem nákaz covidem-19. Jde o návrhy na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a také o příspěvek až 370 korun za den k náhradě mzdy či platu pro lidi v karanténě.

Dodatečně by se mohla na program dostat také třeba žádost o vydání dosluhujícího premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Státní zástupce ji poslal do dolní komory minulý týden v úterý. Sněmovna musí podle jednacího řádu o žádosti rozhodnout na první následující schůzi. Je pravděpodobné, že její projednávání přeruší. Poslanci ještě nebudou mít doporučení mandátového a imunitního výboru, jenž už požádal o zpřístupnění spisu.

Nová Sněmovna není po ustavující schůzi kompletní. Čtveřice poslanců se z jednání omluvila ze zdravotních důvodů a nesložila předepsaný slib. Jde o Jiřího Carbola, Pavlu Golasowskou, Marii Jílkovou (všichni KDU-ČSL) a Josefa Fleka (STAN). Složení slibu čeká na druhé schůzi také sněmovní nástupkyni hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše (ANO), jenž se v závěru první schůze poslaneckého mandátu vzdal. Nahradí ho Margita Balaštíková, jež byla poslankyní ANO i v minulých dvou volebních obdobích.

Počasí o víkendu už může připomínat zimu. Má to ale háček

02.12.2021 06:30 Nástup zimy je zatím jen pozvolný, třeskuté mrazy zatím do Česka nedorazily. Podle Českého…

Ve 102 letech zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund

02.12.2021 12:24 Ve středu večer zemřel cestovatel Miroslav Zikmund. Bylo mu 102 let. Se svým přítelem Jiřím…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je dvakrát vyšší riziko, že zemřou…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zeman přijal Gazdíka. Mluvili o epidemii ve školství i vizi na další roky

02.12.2021 13:42 Aktualizováno Kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN) diskutoval dnes v Lánech s prezidentem Milošem…

Milostivé léto budou moci využít i lidé, kteří dluží ministerstvu financí

02.12.2021 11:25 Milostivé léto mohou využít i lidé, kteří dluží ministerstvu financí, tedy státu. Akce se ale…

Albrightová: Pro důvěru občanů ve stát je nutné, aby politici dodržovali…

02.12.2021 10:11 Pro důvěru občanů ve státní správu je důležité, aby politici dodržovali zákony. Dobrý a efektivní…

Kandidát na ministra Síkela zahájil kroky k ukončení působení v Prime Fundu

01.12.2021 20:00 Bankéř a investor Jozef Síkela, který se jako nominant hnutí STAN zřejmě stane ministrem průmyslu a…

Sněmovna schválila příspěvek pro lidi v karanténě a obnovení krizového…

01.12.2021 19:56 Aktualizováno Při zavření škol nebo tříd kvůli epidemii koronaviru zřejmě budou pečující dostávat ošetřovné opět…

Černochová se sešla se Zemanem, hovořili o směřování armády nebo…

01.12.2021 17:55 Aktualizováno Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) mluvila s prezidentem Milošem Zemanem o…

SPD vadí vládní plán na povinné očkování, debatu ve Sněmovně neprosadila

01.12.2021 15:43 Aktualizováno Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) dnes neprosadilo ve Sněmovně debatu o povinném…

Prezident Zeman přijal kandidátku na ministryni obrany Černochovou

01.12.2021 15:23 Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal kandidátku na ministryni obrany Janou Černochovou …

Výbor doporučil Sněmovně projednávat rozpočet až po jmenování nové vlády

01.12.2021 14:14 Aktualizováno Sněmovna by měla začít projednávat v prvním čtení státní rozpočet na příští rok až po jmenování…

Babiš se zatím nemusí omlouvat Wagenknechtovi za výrok, že je psychopat

01.12.2021 13:30 Krajský soud v Praze zrušil rozsudek, podle kterého se měl premiér Andrej Babiš (ANO) omluvit…

Související:

Právě se děje

reklama