Sněmovna jedná o stavebním zákonu, Dostálovou zastoupil Havlíček

Části sněmovní opozice vadí, že nový stavební zákon neuvede na dnešní mimořádné schůzi Sněmovny ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která je kvůli pozitivnímu testu na koronavirus omluvena ze schůze.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Zastupuje ji vicepremiér Karel Havlíček. Například podle Martina Kupky (ODS) nebude moci ministryně odpovědět v úvodním kole na všechny otázky poslanců. Předseda Pirátů Ivan Bartoš se přimlouval za to, aby Sněmovna odložila projednávání zákona na příznivější časy. Sněmovna přesto program dnešní schůze schválila a může se zákonem zabývat.

Nová právní úprava má podle vlády zrychlit stavební řízení a zkrátit dobu povolování. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) si od ní slibuje například zkrácení průměrné délky povolování u větších projektů na jeden rok. Ministerstvo plánuje, že zákon bude platit od jara příštího roku. Účinnost by měla nabíhat postupně do poloviny roku 2023. Ministerstvo uvádí, že s novým stavebním zákonem budou stavebníci do roka vědět, zda mohou stavět, či nikoliv, a to včetně odvolání a přezkumu. Hlavními principy jsou jedno řízení před jedním stavebním úřadem, integrace dotčených orgánů do stavebních úřadů, takže stavebník nebude sám shánět potřebná povolení na různých místech.

"Je nutno říct, že to je kompromis, jinak to ani není možné, je to jeden z nejnáročnějších zákonů, které máme," konstatoval Havlíček. Zdůraznil, že nový stavební zákon není pouze běžným zákonem, který je možné projednávat kdykoli, ale týká se bezprostředně i krize spojené s pandemií koronaviru. Čím dřív začne platit, tím dřív se zkrátí nutné lhůty. Zákon je podle něj dobře připraven a prodiskutován. "Žádná nová budova, žádní noví lidé," prohlásil k reformě stavební správy.

Výhrady k novému zákonu má například Hospodářská komora ČR. "Současný návrh rekodifikace stavebního práva přináší některá dílčí vylepšení a zlepšení, není ale skutečným a plnohodnotným řešením tristní situace v oblasti stavebního práva v České republice," uvedla ve svém stanovisku. V návrhu se podle ní například negativně odráží dílčí zájmy většinou státních úřadů a institucí nebo ústupky samosprávám, a to vše na úkor zjednodušení a zrychlení procesu.

"Lze očekávat, že návrh zákona čeká v rámci legislativního procesu ještě hodně úprav a můžeme jen doufat, že případné změny návrh zákona ovlivní pozitivně," míní partner advokátní kanceláře BDO Legal Jiří Šmatlák.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koudelka nedrží ústa a krok s Hradem, Zeman na něj hledá špínu. Vítejte v…

26.11.2020 22:04 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Neštítí se žádných praktik. Prezident Miloš Zeman dává otevřeně najevo, jak moc mu vadí…

Koupi nového vozu jsem hned škrtla, podezřelé odměny i zakázky vyřeším,…

26.11.2020 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR – Je zavalena prací. Nová hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za hnutí STAN)…

Neshody v koalici. Babiš a Hamáček mají o daních jinou představu, posun je…

26.11.2020 18:09 V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej…

Rusnok reaguje na vládu, její rozpočtová politika prý může urychlit…

26.11.2020 17:21 Snaha podpořit více ekonomiku pomocí rozpočtové politiky vlády, například v podobě snížení daní, by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama