Sněmovna mimořádně jedná o zvýšení daní, Kalousek vyváděl

Sněmovna schválila program mimořádné schůze svolané z podnětu poslanců vládních ANO a ČSSD a také KSČM ke zvýšení některých daní a rodičovského příspěvku. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek ještě před hlasováním koalici nařkl z toho, že se rozhodla ignorovat opoziční pozměňovací návrhy a vyřešit silou schvalování návrhu, který zvyšuje zejména daně z tabákových výrobků, lihu a z hazardu. Vstřícnost k jednání podle něho stále platí.

Miroslav Kalousek
doporučujeme

Pro návrh programu hlasovalo 84 ze 153 přítomných poslanců. Podpořili jej zákonodárci ANO, ČSSD a KSČM a nezařazená Ivana Nevludová.

Kabinet počítá se zvýšenými příjmy z některých daní v návrhu rozpočtu na příští rok. Zdražení alkoholu a cigaret povede podle vlády k omezení jejich spotřeby. Opozice ale namítá, že jde jen o vyšší přísun peněz do rozpočtu. Zřejmě nejspornějším bodem předlohy je navrhované zdanění technických rezerv pojišťoven. Zejména opoziční poslanci podali desítky pozměňovacích návrhů, norma bude čelit i zamítnutí.

Rodičovský příspěvek má vzrůst podle vládního návrhu od ledna z 220.000 korun na 300.000 korun. Předlohu opozice podporuje, byť žádá například rozšíření okruhu rodin, které by měly na vyšší příspěvek nárok.

Svolavatelé se rozhodli pro mimořádnou schůzi ke schvalování těchto dvou návrhů kvůli dřívější zdržovací taktice opozice. Je množné, že schůze dnes neskončí. V takovém případě by mohla pokračovat ve středu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neshody v koalici. Návrh ČSSD na bankovní daň je pro ANO nepřijatelný

05.08.2020 16:46 Aktualizováno Zavedení bankovní daně je pro ministry hnutí ANO nadále nepřijatelné. Na dotaz ČTK to uvedli…

Politici by měli jít příkladem. Sociolog se vyjádřil k dovolené Babiše v…

05.08.2020 16:40 Sociolog a profesor právní filozofie na univerzitě Cardiff School of Law and Politics Jiří Přibáň…

Vymáhání dluhů: ČSSZ prakticky nevyužívá soudní exekutory, VZP naopak ano

05.08.2020 15:54 Česká správa sociálního zabezpečení využívá k vymáhání dluhů v naprosté většině případů správní…

Volby v karanténě: Z auta, u výjezdních komisí a ve zvláštních okrscích.…

05.08.2020 14:40 Aktualizováno Parlamentní strany se dnes shodly s ministerstvem vnitra na třech variantách hlasování z karantény …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama