Sněmovna odsoudila vynucené přistání letadla v Bělorusku

Sněmovna dnes odsoudila nedělní nucené přistání letadla společnosti Ryanair s opozičním aktivistou Ramanem Pratasevičem v Bělorusku. Tento čin podle usnesení Sněmovny nese rysy únosu civilního letadla. Sněmovna proto v přijatém usnesení požaduje nezávislé vyšetření celého incidentu. Rovněž vyzvala běloruskou vládu k okamžitému propuštění Prataseviče i jeho přítelkyně Sofie Sapegové.

Eurozpravy.cz

Sněmovna rovněž vyzvala vládu, aby se jednoznačně postavila za spuštění účinných evropských sankcí. Mezi ně by mělo patřit například označení běloruského vzdušného prostoru za nebezpečný. Sankcí by měl být i zákaz letů běloruské státní společnosti Belavia do zemí a ze zemí EU. Dalším trestem by mělo být i vyloučení Běloruska z Interpolu nebo vyhoštění deklarovaných zástupců běloruské zpravodajské služby KGB z území států EU. Ekonomické sankce by měly směřovat i na běloruské podniky, oligarchy a další podnikatele, kteří spolupracují s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.

Běloruské úřady v neděli přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zatknout novináře a opozičního aktivistu Prataseviče. Tomu hrozí ve vlasti podle ruských médií 15 let vězení za pořádání masových nepokojů. Záležitost ostře kritizovaly také Spojené státy, Severoatlantická aliance (NATO), Británie, Francie, Německo či Polsko. Lídři zemí Evropské unie se v pondělí večer shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku. Zároveň vyzvali unijní letecké přepravce, aby se vyhýbali běloruskému vzdušnému prostoru.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka řekl, že Sněmovna by měla vyslat jasný vzkaz k této bezprecedentní události. Jsou věci, ke kterým by ČR se svojí čtyřicetiletou historií totalitního režimu nemůže mlčet, uvedl.

Místopředseda Sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip však prohlásil, že pokud nebude mít odpověď na to, proč kapitán letadla požádal o přistání v Minsku, nemůže pro navržené usnesení hlasovat. Odvolal se na informace rakouského a německého tisku, podle nichž letadlo požádalo o přistání na žádost posádky. Filip by chtěl vědět, zda byl Pratasevič školen v tuzemsku v rámci české pomoci běloruské opozici a zda mezinárodní zatykač, který na něj byl vydán, byl vydán pro jeho fašistické názory.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že záležitost by měla vyšetřit Mezinárodní organizace pro civilní letectví ICAO. "Nevíme přesně, co se stalo,“ řekl a poznamenal, že věci nejsou křišťálově jasné. Vyjádřil obavy, aby zahraniční nátlak neposunul Bělorusko směrem k Rusku. Zdůraznil však, že hrozba silou je mezinárodní zločin.

Nezařazený poslanec Lubomír Volný nazval Prataseviče náckem a fašistickým prasetem. Tvrdil, že Pratasevič je vyfocen na desítkách fotografií, kde zdraví nacistickým pozdravem. "Doufám, že tam (v běloruském vězení) jako každý fašounek a nácek dostává pořádně do těla,“ dodal. "Jestli nevidíte, že Pratasevič je nácek, jste slepí,“ souhlasil s Volným poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. "Bez toho, abychom věděli, jaká byla komunikace mezi stíhačkou a pilotem, děláme zde účet bez vrchního,“ upozornil.

Témata: EZ

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

Vládní zmocněnkyně Válková vyzvala k prioritnímu prošetření incidentu v…

23.06.2021 19:47 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková vyzvala k prioritnímu a objektivnímu prošetření…

Sněmovna dala šanci dodatečnému zvýšení důchodů o 300 korun od ledna

23.06.2021 16:40 Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou…

Kulhánek hovořil se zástupci parlamentních stran o vztazích s Ruskem

23.06.2021 16:33 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním prvním jednání se zástupci všech parlamentních…

Hamáček opět podpořil policisty v případu zásahu v Teplicích

23.06.2021 16:20 Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu…

Babiš v létě asi pracovně navštíví Vietnam a Koreu

23.06.2021 14:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) v létě pravděpodobně vyrazí na návštěvu Vietnamu a Jižní Koreje. Cesta…

Babiš odmítl kritiku příprav předsednictví unii, jde prý o politiku

23.06.2021 12:19 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku ekonomů a dalších osobností týkající se příprav českého…

Na facebooku dominuje Okamura, na instagramu je nejsilnější Bartoš, na…

23.06.2021 12:07 Ze šéfů politických stran a hnutí sleduje na facebooku nejvíce lidí profil předsedy SPD Tomia…

Sněmovna asi schválí možnost rezervace registračních značek

23.06.2021 11:37 Motoristé a dopravní firmy si patrně budou moci rezervovat předem registrační značky na auta.…

Piráti a STAN představili desítky expertů, které chtějí do vlády

22.06.2021 16:28 Koalice Pirátů a Starostů dnes představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu. Patří k…

Související:

Právě se děje