Sněmovna rozhoduje o nedůvěře vládě. Komunisté už odešli ze sálu

Jednání Sněmovny o nedůvěře vládě je podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka jen předvolebním řečnickým cvičením, neboť opozice při absenci KSČM na svržení kabinetu hlasy nemá. Hamáček to dnes uvedl v úvodu odpolední části debaty jako jeden z posledních řečníků s přednostním právem před otevřením všeobecné rozpravy.

Eurozpravy.cz

"Opozice ty hlasy nemá, mohli jsme udělat pár zákonů. Je to dneska promarněný čas," uvedl místopředseda vlády. "Ono to někoho bude zajímat do 19:15, pak začíná hokej, a už to nikoho zajímat nebude," uvedl na adresu opozičních představitelů. Poukázal tak na to, že večer se uskuteční utkání mezi Českem a Finskem o postup do bojů o medaile na mistrovství světa. Do odpolední debaty se přihlásily dvě desítky poslanců. Kdy se poslanci dostanou k hlasování, zatím není jasné.

Podle Hamáčka opozice neměla odvahu a sílu dříve vládu sestřelit. Kabinet Andreje Babiše (ANO) nicméně čelil dvěma pokusům v listopadu 2018 a červnu 2019, oba ustál.

I ministr kultury Lubomír Zaorálek ČSSD) označil dnešní debatu za cvičení, které nemá smysl ani cíl. Obvinil opozici, že jednání vyvolala jen kvůli tomu, aby upoutala pozornost veřejnosti.

Místopředseda TOP 09 a předseda jejího poslaneckého klubu Vlastimil Válek přirovnal dopolední projev premiéra Andreje Babiše (ANO) k proslovům předlistopadového komunistického politika Miloše Jakeše o tom, jak je na tom někdejší Československo dobře, ačkoli skutečnost byla jiná. Vizitkou premiéra by mělo být, jak pracuje vláda, ne sebechvála ve stylu "já, já, jupí jupí, já". Válek v této souvislosti připomenul výměnu čtyř ministrů během půl roku a majetkové kauzy předposledního ministra Petra Arenbergera (za ANO).

Podle Zaorálka by se nedůvěra vládě měla vyvolávat v případě, kdy existuje alternativa, která ji nahradí. Podnět části opozice čtyři měsíce před volbami Zaorálek, jak uvedl, nechápe. Smysl by měl podle něho jen v případě, pokud by vyšel najevo nový skandální fakt, například kdyby se ukázalo, že spolupracuje s mafiemi. "Jde o to, jestli opozice, když se k tomu uchýlila, věděla, co dělá," pokračoval Zaorálek. Označil za chybu, že ČSSD v roce 2009 vyslovila nedůvěru kabinetu tehdejšího premiéra ODS Mirka Topolánka. Sociální demokracie za to zaplatila podle ministra kultury nižším volebním ziskem. "Nevyplácí se to," konstatoval. Opozice šla podle Zaorálka do operace, v níž prohrává na obě strany.

Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) varoval před možnou úřednickou vládou. Upozorňoval, že taková vláda by jen úřadovala a neměla by čas ani politický mandát nebo odvahu k zásadním rozhodnutím. Nezvládla by podle Havlíčka například prosadit zákony týkající se obnovitelných zdrojů energie.

Témata: EZ

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 11:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Polčák: Mezi obce v okolí Vrbětic a kraj by se mělo rozdělit 350 milionů

21.06.2021 10:02 Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a…

Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci, řekl…

21.06.2021 09:09 Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým,…

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Související:

Právě se děje