Sněmovna schválila přistoupení Severní Makedonie k NATO, debata byla vyhrocená

Sněmovna schválila smlouvu o přistoupení Severní Makedonie k Severoatlantické alianci. Část jednání dolní komory sledovala z galerie také severomakedonská delegace v čele s premiérem Zoranem Zaevem. Senát souhlasil s ratifikací protokolu o přistoupení balkánské země k NATO už v polovině června.

Severní Makedonie se má stát 30. členskou zemí. Musí to schválit všechny státy sdružené v alianci. Dosud tak učinilo podle ministra zahraničí Tomáše Petříka (ČSSD) 21 národních parlamentů.

Pro ratifikaci smlouvy hlasovalo 124 ze 148 přítomných poslanců. Proti bylo osm komunistických členů dolní komory, poslanci SPD se hlasování zdrželi.

Právě poslanci hnutí Tomia Okamury v debatě vstup Severní Makedonie do NATO zpochybňovali. "Nejsem pro, aby se NATO rozšiřovalo o nestabilní státy, které na to nemají vojensky ani politicky," uvedl Radovan Vích (SPD). Jeho kolega z hnutí Jiří Kobza vyzdvihl boj balkánského státu proti nelegální migraci. "Máme a musíme Severní Makedonii pomáhat. Otázkou je, jestli pomocí bude podpora vstupu do NATO. O tom máme pochyby," řekl.

Petříček zdůraznil, že vstup Severní Makedonie do NATO je potvrzení politiky otevřených dveří aliance a jde podle něho o správný krok, který přispěje k posílení stability a bezpečnosti. "Nejde jen o vojenské posílení, ale i o posílení stability v regionu," přidala se v podpoře ratifikace protokolu Jana Černochová (ODS). Helena Langšádlová (TOP 09) poukázala na to, že Severní Makedonie je nyní stabilní.

Makedonie usilovala o členství v NATO řadu let. Kvůli sporu o název země s Řeckem byly ale její snahy neúspěšné. Rozepře byla vyřešena dohodou loni v červnu. Název Makedonie, který bývalá jugoslávská republika používala od roku 1991, pokládá část řecké politické scény za zásah do svého historického dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Řešením se tak stalo přejmenování státu na Severní Makedonii.

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna NATO Severní Makedonie Svoboda a přímá demokracie (SPD) Česká republika Tomáš Petříček Jiří Kobza Helena Langšádlová

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy