Sněmovna schválila vzájemnou leteckou pomoc Slovensku

Česko a Slovensko si budou moci vzájemně pomáhat při hlídání vzdušného prostoru. Návrh, který navazuje na smlouvu uzavřenou mezi oběma státy, dnes schválila Sněmovna.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Armáda České Republiky
doporučujeme

Předpokládá možnost vysílání českých vojenských letadel do slovenského vzdušného prostoru a přijímání slovenských sil v českém vzdušném prostoru. Návrh už dříve schválily český Senát i slovenská Národní rada.

Projekt takzvaného společného nebe umožní Česku a Slovensku, aby si vzájemně vypomohly při potížích ve svém vzdušném prostoru. Až desítka pilotů jedné země tak bude moci zasáhnout za použití zbraní na území druhého státu proti narušiteli vzdušného prostoru.

V praxi by se tak mohlo stát například při únosu civilního letadla, kterým by se teroristé chystali zaútočit. Dokument zároveň předpokládá vzájemnou pomoc v případě, že by jedna ze zemí nebyla schopna zajistit ochranu svého vzdušného prostoru. Jde podle důvodové zprávy o druhý případ takové vzájemné spolupráce mezi členskými státy Severoatlantické aliance. První funguje mezi zeměmi Beneluxu.

Slovensko podle dřívějších informací vyjednává o uzavření obdobných smluv také s Polskem a s Maďarskem. A to i vzhledem k tomu, že případný přelet českých stíhacích letounů z čáslavské základny k východní hranici Slovenska by trval dlouho.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek zúčtoval s politickými stranami. Kromě Babiše to odnesli i...

20.11.2019 09:18 Milion chvilek pro demokracii vyzval opozici ke spolupráci. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav…

Babiš vlepil facku statisícům Čechů. Vysmál se Milionu chvilek a řekl, co…

19.11.2019 22:22 Aktualizováno Výročí 17. listopadu se kromě jiného neslo i v duchu protestu proti premiérovi Andreji Babišovi.…

Slavný hudebník prozradil, co by v Česku udělal s komunisty. Nebude se jim…

19.11.2019 22:20 Aktualizováno Frontman kapely Lucie David Koller se netají svou nelibostí ke komunistům. Prozradil dokonce, jak…

Nesnášíte Babiše? Proč nikdo neřeší jinou závažnou věc? Nejmladší…

19.11.2019 19:26 Aktualizováno Tadeáš Bača je nejmladším českým zastupitelem. V České televizi se zamyslel nad aktivitami, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama