Sněmovna se bude zabývat omezením platnosti nynějšího stavu nouze

Sněmovna se dnes bude na návrh opozice zabývat omezením délky aktuálního nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru, který vláda vyhlásila do konce února. Poslanci o tom rozhodli při úpravách programu nynější schůze, přesnější termín projednávání ale neschválili. Podle SPD se tak na debatu nemusí dostat po schvalování vyššího rozpočtového schodku, nové podoby koronavirového příspěvku podnikatelům a pandemického zákona.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie
doporučujeme

SPD požaduje okamžité zrušení nouzového stavu pro neústavnost jeho vyhlášení. ODS chce platnost nouzového stavu omezit účinností chystaného pandemického zákona. Podle Pirátů by platnost nouzového stavu měla být omezena konkrétním datem.

Nynější nouzový stav vláda vyhlásila v neděli na žádost hejtmanů. Bezprostředně od pondělí navázal na původní nouzový stav, pro jehož prodloužení si vláda ANO a ČSSD nedokázala ve Sněmovně zajistit podporu. Podle šéfů obou vládních stran Andreje Babiše a Jana Hamáčka byl postup vlády v souladu s ústavou. Opoziční politici i ústavní právníci jsou ale přesvědčeni o opaku. Vláda podle nich obešla vůli Sněmovny v rozporu s ústavou.

Vláda se podle předsedy SPD Tomia Okamury bezprostředním obnovením nouzového stavu "rozhodla ignorovat ústavní kontrolní roli Sněmovny" a žádost hejtmanů k tomu účelově využila. "Vznikla protiústavní situace," zdůvodnil Okamura potřebu okamžitého zrušení nouzového stavu. Podle něj vláda při potírání epidemie selhala. "Země je politikou vlády vyčerpána a trpělivost lidí je u konce. Země potřebuje nový přístup," uvedl Okamura. Podle něj je nutné otevřít obchody a služby za přísných hygienických podmínek a děti vrátit do škol.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že podle občanských demokratů, TOP 09 i lidovců vláda způsobila neústavní situaci, ale o neústavnosti může rozhodnout jen Ústavní soud. Ocenil zároveň, že vláda, byť pozdě, byla vstřícná k opozičním úpravám v případě pandemického zákona. Sněmovna by proto podle koalice Spolu měla zrušit nouzový stav k datu účinnosti tohoto zákona, který dolní komora projedná na nynější schůzi.

Poslanci se sešli bez omezení svého počtu v jednacím sále. O programu rozhodli až po třech hodinách po plánovaném začátku schůze kvůli separátním jednáním a schůzkám frakcí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel exministr obrany za KDU-ČSL Holáň, bylo mu 82 let

06.03.2021 17:06 Aktualizováno Ve věku 82 let zemřel v pátek večer bývalý ministr obrany a někdejší místopředseda KDU-ČSL Vilém…

Babiš mluvil s americkým ministrem zahraničí Blinkenem o pandemii či NATO

06.03.2021 07:42 Český premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonu projednávali…

Další kontroverzní výrok Volného. Šíření viru spojil s kroužením letadla…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný na sebe v posledních dnech upozornil několika facebookovými příspěvky. V…

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama