Sněmovna jedná přes osm hodin, pokračovat může i v noci

Sněmovna dnes debatuje víc než osm hodin, z toho přes tři hodiny poslanci jednají o prvním z bodů na programu schůze. Jde o poslanecký návrh upravující administrativu podpory obnovitelných zdrojů. Předtím pět hodin diskutovali o programu schůze. Projednávání prvního bodu se bude zřejmě protahovat. Po zhruba dvouhodinovém vystoupení prvního z řečníků, kterým byl zástupce klubu ANO Roman Kubíček, se poslanci dostali do rozepře kvůli obstrukcím.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Kubíček v rozpravě k návrhu zákona přednášel stanovisko svého klubu. Hned v úvodu projevu upozornil, že bude hovořit dlouze. "Koho to nebude zajímat, může si skočit na oběd, časnou večeři, budu mluvit dlouze, ale k tématu. Budu se dotýkat energetiky," řekl Kubíček, který je spolupředkladatelem návrhu novely. Hovořil mimo jiné o energetické chudobě i o tom, jak k jejímu řešení přistupují evropské země.

Do rozpravy se přihlásilo sedm poslanců. Sněmovna dnes na návrh koaličních stran schválila, že může o návrzích debatovat a hlasovat i přes půlnoc.

Předseda hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS), který je pod návrhem podepsán stejně jako Kubíček, po jeho řeči vyzval poslance, aby ze sebe nedělali hlupáky, pokud budou obstruovat svůj vlastní návrh. V narážce se pak zmínil o městečku Kosmonosy a tamním "speciálním zařízení“. V Kosmonosích na Mladoboleslavsku sídlí psychiatrická nemocnice. Za to se mu dostalo kritiky například od poslankyně ANO Jany Pastuchové. "Běžte se podávat, jací lidé tam leží. Že vám není hanba," vzkázala mu.

Poslankyně ANO Berenika Peštová obvinění z obstrukcí odmítla. "Jestli se tady bavíme věcně, tak to přece nejsou obstrukce,“ prohlásila. Předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Radek Vondráček (ANO) pak Adamce vyzval, aby mu řekl jediný racionální důvod, proč je tento zákon zařazen na aktuální mimořádnou schůzi. Podle něj na tuto schůzi projednávaná novela nepatří. "Že člověk obstruuje svoje vlastní návrhy, to jsem zažil už taky," dodal Vondráček.

"Cílem návrhu je doplnit výrobce, dovozce a dodavatele paliv z biomasy mezi povinné osoby pro dokládání kritérií udržitelnosti a umožnit jim prokazovat i plnění čestným prohlášením a použít přechodné období, kdy lze plnění kritérií takto považovat do konce roku 2022," popsal návrh novely Adamec. Řekl také, že návrh poslanců je reakcí na dosud nevydané prováděcí akty Evropské komise k ověřování kritérií udržitelnosti pro biomasu.

Pod předlohou je podepsána šestice poslanců ze šesti sněmovních klubů. Vláda sice s návrhem vyslovila souhlas, ale vytkla mu legislativně-technické nedostatky. Tyto nedostatky by se podle vlády daly opravit. Sněmovna má návrh schvalovat ve zrychleném režimu již v prvním čtení. Adamec varoval, že pokud se dnes návrh nepodaří schválit, nastanou značné problémy.

Sněmovna omezila řečnickou dobu k novele zákona o podporovaných zdrojích

Sněmovna dnes večer na návrh vládní koalice omezila řečnickou dobu poslanců v rozpravě k poslanecké novele zákona o podporovaných zdrojích energie. Poslanci budou smět promluvit nejvýše dvakrát deset minut. Poslanci projednávají tuto novelu jako první bod dnešní mimořádné schůze Sněmovny a debatují o ní už víc než čtyři hodiny. Předtím pět hodin diskutovali, než schválili program schůze. Zkrácení doby pro vystoupení navrhl předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný a obvinil opozici z obstrukcí.

Sněmovna neschválila protinávrh předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové omezit dobu k vystoupení na dvakrát 30 minut. "Je zjevné, že opozice přistoupila k projednávání této schůze s vysoce obstrukčním přístupem,“ prohlásil Výborný. Například poslankyně ANO Jana Pastuchová předtím ve svém projevu hovořila mimo jiné o počtu stanic záchranné zdravotnické pomoci. Předsedkyně výboru pro veřejnou správu a bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová hovořila o cenách stavebních hmot. Její stranická kolegyně Margita Balaštíková mluvila o významu bioplynových stanic.

Poslanec KDU-ČSL David Šimek v reakci na projevy poslanců ANO vyzval předsedajícího, aby hlídal, zda řečníci hovoří k tématu. Poslankyně ANO Berenika Peštová však již předtím obvinění z obstrukcí odmítla. "Jestli se tady bavíme věcně, tak to přece nejsou obstrukce,“ prohlásila. Jako první k novele vystoupil se zhruba dvouhodinovým projevem poslanec ANO Roman Kubíček, který přednášel stanovisko svého klubu.

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

V Česku se předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic

25.05.2022 19:10 Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Vláda zatím neschválila zákon o jednorázovém příspěvku ve výši 5000 korun

25.05.2022 20:51 Aktualizováno Vláda dnes neschválila návrh zákona o příspěvku 5000 korun na dítě do 18 let pro rodiny s loňským…

Nouzový stav potrvá až do 30. června, vláda ho prodloužila

25.05.2022 16:32 Aktualizováno Nouzový stav vyhlášený v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny potrvá do konce června. Po…

ROZHOVOR: Nastal čas pro nepopulistickou opozici. Češi se rádi rozhodují…

25.05.2022 14:45 Zatímco v sousedním Německu jsou Zelení ve vládě, na české politické scéně se jim prozatím příliš…

Odbory a vláda se na úpravě platů dnes nedohodly

25.05.2022 12:16 Aktualizováno Odbory a vláda se dnes nedohodly na úpravě platů ve veřejné sféře kvůli inflaci. Předáci požadují…

Zemanovi se rozpadá tým poradců, končí jich pět z deseti

24.05.2022 20:45 Aktualizováno Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Zeman 11 Čechům nepovolil vstup do ukrajinských sil

24.05.2022 16:57 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

Vláda chce ve středu schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci…

24.05.2022 16:34 Vláda se chystá ve středu schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí. Zásluhová část…

V Česku je zhruba 75 až 80 procent registrovaných uprchlíků, uvedl Rakušan

24.05.2022 15:16 V České republice pobývá zhruba 75 až 80 procent z 350.000 uprchlíků před ruskou invazí na Ukrajinu…

ANO podle Pirátů hrozí obstrukcemi, pokud bude zákon spojovat Babiše a…

24.05.2022 12:09 Hnutí ANO pohrozilo podle Pirátů sněmovními obstrukcemi zákona o evidenci skutečných majitelů,…

Režim dodavatele poslední instance se má zkrátit na tři měsíce

24.05.2022 11:19 Záchranný režim dodavatele poslední instance (DPI) u elektřiny a plynu se má zkrátit ze současných…

Související:

Právě se děje

reklama