Vláda prodloužila se souhlasem Sněmovny nouzový stav do 11. dubna

Vláda schválila pokračování nouzového stavu do 11. dubna, jak ji k tomu dnes večer dala souhlas Sněmovna. Premiér Andrej Babiš (ANO) ČTK řekl, že současně prodloužila všechna dosavadní opatření proti šíření koronaviru, která jsou na nouzový stav navázána. Rozhodla, že o Velikonocích, a to 1. až 3. dubna, budou moct lidé na večerní mše i po 21:00 až do půlnoci.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nadále však bude pokračovat většina přísných opatření přijatých 1. března, například zákaz pohybu mimo okres bydliště kromě cesty do práce či zavření škol. Dále zůstane zavřená část maloobchodu či restaurace. Ve firmách a úřadech bude pokračovat testování. Ministři se večer ihned po skončení jednání sněmovny videokonferenčně svolali a hlasovali i bez přítomnosti ministrů, kteří záměr kabinetu hájili v dolní komoře.

Kabinet dnes večer schválil i nákup milionu antigenních testovacích sad na covid. "Testy má Správa státních hmotných rezerv zajistit do 15. dubna na základě výsledků poptávkového řízení realizovaného za účelem nákupu antigenních testů pro samotestování pro ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy," uvedla Strakova akademie v tiskové zprávě s tím, že budou využity na testování zaměstnanců státního sektoru. Vláda také v návaznosti na rozhodnutí Německa vyřadit Česko ze seznamu nejrizikovějších zemí schválila od 28. března zrušení povinnosti pro řidiče v mezinárodní dopravě, kteří přes ČR přejíždějí směrem do Německa, prokazovat se při vstupu do Česka negativním testem.

Menšinová vláda ANO a ČSSD původně chtěla stav nouze prodloužit o dalších 30 dnů do úterý 27. dubna. Nakonec ale Sněmovna umožnila pouze kratší termín. Bez dohody se Sněmovnou by stav nouze končil s nedělí 28. března. Na nouzový stav se váže většina vládních protikoronavirových restrikcí. Zcela závislé je na něm omezení volného pohybu lidí. Opozice kritizuje zejména zákaz cestování mezi okresy, a to včetně KSČM, která dnes vládu podpořila.

Pro prodloužení nouzového stavu do 11. dubna hlasovalo 53 poslanců vládních ANO a ČSSD a také KSČM, která kabinet v dolní komoře toleruje. Pro schválení návrhu, který podali Leo Luzar (KSČM) a posléze také Roman Kubíček (ANO), bylo nutných nejméně 52 hlasů Poslanci ostatních stran byli proti, nebo se hlasování zdrželi. Návrh vlády před tím získal jen hlasy poslanců koaličních stran, což k jeho přijetí nestačilo. Kubíček po dohodě s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) navrhoval i dva další termíny, a to pátek 9. dubna a středu 7. dubna. O nich už poslanci nehlasovali.

Premiér Andrej Babiš (ANO) i Blatný doufají, že nynější prodloužení nouzového stavu bude už poslední. Rozvolnění protiepidemických restrikcí si Česko podle ministerského předsedy ještě nemůže dovolit. Podle Blatného by měla současná opatření zůstat beze změn nejméně do konce Velikonoc.

Naopak například podle předsedy ODS Petra Fialy už není nouzový stav nutný a protiepidemická opatření je možné vydat jinak. Opozice poukazuje na nedávno schválený pandemický zákon. "Nouzový stav je něco, co má zakrýt, že vláda nemá žádný plán, kterému by lidé mohli věřit," řekl Fiala. Podle předsedy SPD Tomia Okamury vláda porušuje ústavní práva obyvatel a ztratila důvěru veřejnosti.

Komunisté tvrdí, že další dva týdny nouzového stavu jsou minimem, které vláda potřebuje. Delší uzávěra by podle Luzara mohla pomoci uvolnit nemocnice.

Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října. Po nynějším prodloužení potrvá nejméně 189 dnů. Loni na jaře trval stav nouze kvůli koronavirové krizi 66 dnů.

Omezení pohybu mezi okresy má trvat nejdéle do 6. dubna

Opatření omezující pohyb obyvatel v rámci okresů i kontroly občanů na hranici okresů by vláda měla podle Sněmovny ukončit nejpozději v úterý 6. dubna, tedy po Velikonocích. Sněmovna k tomu dnes vyzvala kabinet na návrh Pirátů a koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Dolní komora rovněž požádala vládu, aby vláda zrušila povinné nošení roušek či respirátorů v zastavěné části obce, pokud je člověk na ulici sám či se svým blízkým. Sněmovna také chce po ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD, aby umožnil pohyb mezi Prahou a Středočeským krajem, protože jde o provázené území, pokud jde o ekonomiku, služby a zdravotnictví.

Sněmovna vládu vyzvala také k tomu, aby umožnila farmářské trhy při dodržování hygienických opatření nebo individuální sportování dětí a mládeže za účasti trenéra. Ministerstvo zdravotnictví dolní komora požádala o povolení poskytování lázeňské rehabilitační péče také samoplátcům. Kabinet vyzvala, aby zpracoval a předložil k připomínkám celkový plán návratu studentů a žáků do škol.

Do 7. dubna by vláda měla na návrh Pirátů objasnit, proč neobjednala všechny dostupné vakcíny ze společného nákupu zprostředkovaného EU. Ve stejném termínu má kabinet vypracovat a zveřejnit přehled kvality doporučovaných antigenních testovacích sad.

Prodloužení nouzového stavu Sněmovna schválila do neděle 11. dubna. Znamená to mimo jiné, že od 6. do 11. dubna bude nadále platit zákaz vycházení po 21:00 a že vojáci budou moci být nadále nasazeni v nemocnicích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté vypověděli toleranci vládě. Hlasovali by pro vyslovení nedůvěry

13.04.2021 19:20 KSČM vypověděla dohodu o toleranci menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD. Novinářům ve Sněmovně to dnes…

Kvóty na české potraviny padly. Sněmovna je zavrhla

13.04.2021 19:05 Povinný podíl českých potravin na pultech obchodů nakonec platit nebude. Sněmovna ho dnes na návrh…

Jednání o toleranci kabinetu podle Filipa skončí vypovězením

13.04.2021 17:50 Aktualizováno Komunisté chtějí dnes ukončit dohodovací řízení o toleranční smlouvě s hnutím ANO. Podle předsedy…

Nelogický amatérismus. Politologové kritizují Hamáčka za výměnu ministra

13.04.2021 17:09 Politologové kritizují předsedu sociální demokracie Jana Hamáčka za okolnosti výměny ministra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama