Sněmovna stvrdila možnost povolit výjimečně jízdu kamionů bez přestávek

Ministerstvo dopravy bude moci ve výjimečných situacích, například při kalamitách nebo krizích, povolit řidičům v nákladní dopravě, aby mohli po určitých úsecích silnic jezdit bez dodržování požadavků na přestávky v jízdě a odpočinek. Počítá s tím novela zákona o silniční dopravě, kterou dnes stvrdila Sněmovna.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Na návrh Senátu do ní poslanci vložili kromě jiného pravidla pro najímání kamionů bez řidiče. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) senátní verzi podpořil. Pro senátní verzi hlasovalo všech 139 přítomných poslanců ze všech sněmovních stran.

Schválená novela zavádí takzvaný evropský balíček mobility. Balíček v roce 2020 schválil Evropský parlament a upravuje pravidla pro řidiče kamionů převážejících náklad po Evropě. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

Povolení k nedodržování bezpečnostních přestávek se podle novely má použít při kalamitách nebo v krizích, například při podstatném zhoršení sjízdnosti silnice, přerušení sjízdnosti či ochraně života, majetku a zdraví. Dopravci tuto novinku uvítali.

Úřady, na které se bude ministerstvo dopravy obracet při vydávání takové výjimky, budou ministerstvo vnitra, policie a krajský úřad. Bude ho ale smět vydat pouze se souhlasem Evropské komise a bude ho moci upravit podle jejích případných připomínek. Ministerstvo bude ale moci takové rozhodnutí vydat i zrychleně, pokud hrozí nebezpečí z prodlení, třeba při přírodní kalamitě. V takovém případě ho bude smět vydat nejvýše na 30 dní.

Vláda poukazuje na pandemií covidu, kdy řada států opětovně zavedla hraniční kontroly, některé silnice kvůli tomu byly zablokované a nebylo možné dodržovat požadavky na odpočinek.

Na návrh Senátu vložili poslanci do zákona pravidla pro kamiony najaté z jiného členského státu unie a určené pro dopravu zboží. Bude možné je využívat jen za podmínky, že nepůjde o silniční dopravu pro vlastní potřeby, vozidlo bude najaté bez řidiče. Nájem bude omezen dvěma po sobě jdoucími měsíci. Jde o pravidla nové evropské směrnice z letošního jara. Další pozměňovací návrh Senátu má podle ministra Kupky odstranit zbytečnou administrativu spojenou se zápisem změn v živnostenském rejstříku. Řadu údajů bude možné zapsat automaticky, aniž by se o nich vedlo samostatné řízení, popsal. Senátní verzi podpořila i zpravodajka Zuzana Ožanová (ANO).

V případě vozidel sloužících k výcviku žadatelů o řidičské oprávnění nebo průkaz profesní způsobilosti řidiče nebude nutné v tomto vozidle používat tachograf, i kdyby jím bylo vozidlo vybaveno. Podnikatelé v silniční dopravě nebudou muset opravovat velká vozidla na plochách k tomu určených a nebudou muset dva roky uchovávat doklady o údržbě mimo vlastní prostory.

Zaváděný balíček mobility představuje reformu silniční dopravy v EU. Upravuje přístup na trh nákladní dopravy, vysílání zaměstnanců v dopravě a má zlepšit pracovní podmínky řidičů. Nová pravidla mají zamezit situacím, kdy některé zejména západoevropské státy vyžadovaly vyplácet řidičům minimální mzdu ve výši země, kterou právě projíždí. Vzhledem k tomu, že v těchto zemích jsou mzdy mnohem vyšší než v Česku nebo dalších okolních zemích, by byla tato pravidla podle dopravců pro české firmy téměř likvidační.

ANO neprosadilo přednostní hlasování o opravě předčasných penzí záchranářů

Opozičnímu hnutí ANO se dnes ve Sněmovně nepodařilo prosadit přednostní projednání vládní předlohy, kterou by chtělo opravit zákonnou možnost předčasné penze pro zdravotnické záchranáře. Dolní komora po debatě o programu nynější řádné schůze nakonec na návrh Marka Výborného (KDU-ČSL) rozhodla, že důchodovou novelu bude schvalovat příští týden ve středu. Klub ANO si pak kvůli nestandardnímu postupu hlasování o jednotlivých návrzích změn programu schůze vyžádal půlhodinou přestávku.

Vládní důchodová novela se týká úpravy penzí části příbuzných pěstounů. Poslanci ANO chtěli, aby ji Sněmovna schvalovala v souvislosti s jejich pozměňovacím návrhem o předčasných důchodech záchranářů mezi prvními body nynější schůze. Poslanecké jednání totiž dorazila sledovat skupina záchranářů.

Předseda lidoveckých poslanců Výborný však poukazoval na to, že předkladatel, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), je na dnešek řádně omluvený z pracovních důvodů. Poslanec ANO Milan Brázdil pak nabádal přítomného premiéra Petra Fialu (ODS), aby pověřil uvedením návrhu zákona ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Brázdil k tomu nabízel Fialovi i vlastní propisovací tužku.

Předčasná penze pro záchranáře byla schválena v minulém volebním období s účinností od příštího roku. Ustanovení ale obsahuje chybu, a tuto možnost tak nelze využít. Sněmovna však teď tuto chybu ale zřejmě neopraví. Zdravotnický výbor už dříve schválení pozměňovacích návrhů poslanců ANO nepodpořil. Ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje, že brzy předloží vlastní novelu, která se bude týkat zejména předčasných důchodů lidí pracujících v náročných profesích.

V dalších hlasováních Sněmovna zařadila do programu schůze na návrh předsedy frakce ODS Marka Bendy schvalování sporné předlohy o snížení státních plateb do systému veřejného zdravotního pojištění a úvodní kolo projednávání návrhu sankčního zákona. Vláda navrhla, aby dolní komora schválila tuto předlohu zrychleně už v prvním čtení. Poslanci se k ní dostanou zřejmě ve středu.

Poslanci ANO se při schvalování programu schůze pozastavili na tím, v jakém pořadí dala předsedající Věra Kovářová (STAN) hlasovat o navrhovaných změnách. Předsedkyně klubu hnutí Alena Schillerová neprosadila na plénu výtku vůči Kovářové. Předsedající se po přestávce za svůj postup omluvila. "Omlouvám se, že jsem připustila hlasování ne tak, jak mělo být," uvedla Kovářová.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Ukrajinci informují o devíti zničených ruských letadlech

10.08.2022 11:47 Ukrajinský generální štáb dnes ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských…

Transněfť obnovil dodávky ropovodem Družba, pro Česko to zatím neplatí

10.08.2022 18:02 Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Hasiči předali správě národního parku další část požářiště v okolí Hřenska

10.08.2022 21:37 Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území…

Senát souhlasí s členstvím Finska a Švédska v NATO

10.08.2022 18:34 Senát dnes podle očekávání hladce schválil rozšíření Severoatlantické aliance (NATO) o Finsko a…

Fiala chce mluvit s Rakušanem o šéfovi civilní rozvědky s kontakty na Rédla

10.08.2022 17:25 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) plánuje promluvit si s ministrem vnitra a předsedou hnutí STAN Vítem…

Lipavský připustil plošné pozastavení víz pro Rusy jako jednu z dalších…

10.08.2022 17:22 Plošné pozastavení víz pro ruské občany členskými státy Evropské unie by mohlo být další účinnou…

Česko zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, schválil…

10.08.2022 17:15 Aktualizováno Česko zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v souladu s…

Senát souhlasí s nasazením až 1200 českých vojáků na východní hranici NATO

10.08.2022 15:02 Na východní hranici NATO asi bude moci být v příštích dvou letech nasazeno kvůli posílení obrany až…

Ukrajinský velvyslanec dostal Stříbrnou medaili předsedy Senátu od…

10.08.2022 13:15 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu…

Dividendy z ČEZ za letošek stát opět použije na pomoc s energiemi, uvedl…

10.08.2022 08:40 Dividendy z energetické společnosti ČEZ, které budou vyplaceny za letošní rok, stát opět použije na…

Senátní zahraniční výbor podpořil začlenění Finska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:51 Aktualizováno Senátní zahraniční výbor dnes jednomyslně podpořil začlenění Finska a Švédska do Severoatlantické…

Zástupci ANO jsou v úzkém kontaktu s radnicemi kvůli mítinkům, uvedl Babiš

09.08.2022 16:45 Aktualizováno Krajské organizace ANO jsou nyní v ještě užším kontaktu s místními radnicemi, aby byli všichni na…

Babiš: Hnutí ANO na mítincích vyhradí místo pro odpůrce. Podle Vondráška…

08.08.2022 21:45 Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. V dnešním videu na…

Související:

Právě se děje

reklama