Sněmovna vymění Babiše. V čele Rady ho nahradí

Sněmovna umožnila nahrazení premiéra Andreje Babiše (ANO) v čele vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. Změnu dnes schválila v rámci novely o podpoře regionálního rozvoje. Radě bude moci podle předsedat jiný člen vlády. Podle opozičních Pirátů se tím ale nevyřeší problém, že Babiš bude moci nadále ovlivňovat udělení dotací. Novelu nyní dostane k posouzení Senát.

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Babiš z vedení rady už v půlce loňského prosince odstoupil. Reagoval tak na kritiku zejména Evropského parlamentu ohledně svého možného střetu zájmů v souvislosti s dotacemi pro holding Agrofert, který před převodem do svěřenských fondů vlastnil. "Pan premiér se rad nezúčastňuje z důvodu předběžné opatrnosti," uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Předseda Pirátů Ivan Bartoš poukázal na to, že rada je pouze poradním orgánem vlády a o dotacích rozhodují ministři, jimž Babiš předsedá. Agrofert podle Bartoše loni dostal na dotacích zhruba dvě miliardy korun. "Vzhledem k tomu, že premiér je beneficientem, tak je to dále střet zájmů a změna jednoho slova v zákoně toto z pohledu (Evropské) komise rozhodně nevyřeší," dodal Bartoš.

Vládní rada pro unijní fondy je nyní zatím předsedy, neboť podle nynějšího znění zákona ji může vést pouze premiér. Úkolem rady je posuzovat otázky spojené s evropskou politikou soudržnosti v ČR předtím, než jsou předloženy k projednání vládě. Jednání rady se mimo jiné zaměřuje na soulad evropských dotačních programů s dohodou, kterou ČR má s EU. Rada také navrhuje vládě opatření týkající se čerpání fondů EU.

Evropský parlament v půlce prosince přijal rezoluci, v níž vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Babiš tvrdí, že není ve střetu zájmů, protože Agrofert, který dříve vlastnil, předloni kvůli českému zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenského fondu a nemá na něj žádný vliv. Případný střet zájmů prověřují auditoři Evropské komis.

Agrofert je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru v ČR. Holding podle výročních zpráv získal předloni na zemědělských a dalších dotacích 1,95 miliardy korun, o rok dříve zhruba 1,5 miliardy Kč. Přislíbeny měl v daných letech dotace přibližně o sto milionů vyšší.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plzeň vyvěsila historickou vlajku Běloruska na podporu demonstrantů

15.08.2020 15:02 Na plzeňské radnici na centrálním náměstí Republiky dnes zavlála historická běloruská vlajka - rudý…

Vláda projedná zákon umožňující hlasování z karantény

15.08.2020 13:31 Opozicí požadované úpravy zákona, které umožní hlasovat v říjnových krajských a senátních volbách i…

Vláda asi odmítne návrhy ODS na úlevy u sociálního pojistného

15.08.2020 10:38 Návrhy poslanců ODS ohledně změn v odvodech pojistného na sociální zabezpečení pro podnikatele se…

Do krajských voleb bylo zaregistrováno 205 stran a hnutí

14.08.2020 18:37 Do krajských voleb bylo letos zaregistrováno 205 kandidátních listin stran, hnutí nebo jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama