Sněmovna zamítla návrh na růst soudních poplatků

Soudní poplatky nyní nevzrostou. Sněmovna zamítla už v dnešním úvodním kole vládní novelu, jež měla lidi mimo jiné odradit od podávání žalob bez šancí na úspěch. Zamítnutí prosadily opoziční kluby TOP 09, KDU-ČSL a SPD i hlasy poslanců koaličních ANO a ČSSD. Poslanci argumentovali nynější koronavirovou krizí.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Ministerstvo spravedlnosti uvádělo, že vyšší poplatky měly také motivovat strany sporu k tomu, aby jej vyřešily mimosoudně. Současně měly alespoň částečně pokrýt náklady státu na stále dražší chod justice. Novela měla podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) také zjednodušit osvobození od poplatků, aby chudší lidé měli přístup k soudu nadále zajištěn. Verdikt ale nechala kvůli epidemii koronaviru na poslancích.

Předloha ležela v dolní komoře skoro rok, vláda ji schválila ještě před covidovou krizí. Podle Dominika Feriho (TOP 09) by nyní bylo zvýšení poplatků nevhodné a necitlivé, spíše by měly podle něho poklesnout. Podle Lubomíra Španěla (SPD) by novela dramaticky zvýšila soudní výlohy obyvatel.

Sněmovna ji zamítla hlasy 62 z 93 přítomných poslanců. Z klubů jako celek zamítnutí nepodpořili jen opoziční Piráti.

Na dvojnásobek ze současné tisícikoruny měly vzrůst poplatky za zahájení sporu, ve kterém jde o méně než 20.000 korun. U sporů s předmětem do 40 milionů korun mělo k pěti procentům ze sporné částky přibýt další 2000 korun. Na dvojnásobek, tedy na 4000 korun, se by novela zvýšila poplatek za návrh na zahájení řízení o vypořádání společného jmění manželů. Poplatek u zjištění nebo popření rodičovství měl vzrůst na 3000 korun.

Zdražení se mělo týkat například také návrhů uplatněných elektronickými platebními rozkazy nebo na zahájení sporů, ve kterých nejsou předmětem peníze. Vzrůst měly rovněž poplatky ve správním soudnictví, například za podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát podle Schillerové připravuje souhrnný kompenzační program

07.03.2021 15:05 Aktualizováno Stát připravuje pro podnikatele souhrnný kompenzační program COVID 21, postaven by měl být na…

Policie údajně zatkla poslance Lubomíra Volného

07.03.2021 14:54 Aktualizováno Nezařazený poslanec Lubomír Volný měl být po dnešní demonstraci na Václavském náměstí zatčen. Uvedl…

Povinné testy by podle Havlíčka měly platit i pro malé firmy a úřady

07.03.2021 14:00 Povinné testování zaměstnanců by mělo brzy platit i pro malé podniky do 50 pracovníků a malé úřady.…

Schodek 500 miliard vydrží do poloviny roku, uvedla Schillerová

07.03.2021 12:39 Navýšený schodek státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun, který koncem února schválila Sněmovna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama