Sněmovna zatím do Rady ČT zvolila Bradáče, Kysilku a Šlégra

Sněmovna zvolila dnes do Rady České televize někdejšího šéfa televizního zpravodajství Romana Bradáče, ekonoma Pavla Kysilku a bývalého hokejistu a poslance Jiřího Šlégra. Zbývající tři místa v 15členné televizní radě zatím neobsadila, druhé kolo tajné volby se uskuteční zřejmě na příští dubnové sněmovní schůzi, nynější předčasně skončila. Výsledky oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Do druhého kola postoupilo šest kandidátů. Šanci zasednout v televizní radě tak nadále mají psycholog Ivan Douda, filmový kritik a teoretik Zdeněk Holý, předseda správní rady Nadačního fondu obětem holokaustu Michal Klíma, ekonomka Hana Lipovská, Pavel Matocha, jenž získal nominace tří organizací, mimo jiné právnického spolku Všehrd a Šachového svazu, a moderátor Lubomír Veselý známý pod jménem Luboš Xaver Veselý.

Ke zvolení bylo nutných 88 poslaneckých hlasů. Bradáč jich dostal 97, Kysilka 88 a Šlégr 89.

Z postupujících do druhého kola volby obdržela nejvyšší počet hlasů Lipovská, a to 83. Její nominace Českou biskupskou konferencí vzbudila kontroverze. Zhruba čtvrtina senátorů a vedení České křesťanské akademie české biskupy vyzvaly, aby návrh stáhli v souvislosti s tím, že Lipovská veřejně zpochybnila smysl existence veřejnoprávních médií. Předseda konference biskupů kardinál Dominik Duka v reakci uvedl, že ekonomická odbornost Lipovské může být pro televizní radu prospěšná a že případné kritické hlasy na adresu veřejnoprávních médií mohou jejich službu zkvalitnit.

Matochovi dalo hlas 77 poslanců, Veselý a Klíma obdrželi shodně po 57 hlasech. Holému dalo hlas 53 poslanců a Doudovi 49 poslanců.

O místo v televizní radě se původně ucházelo 86 lidí. Sněmovna vybírá z 18 finalistů, kteří vzešli z volby volebního výboru. Dnešním prvním kole klání skončilo například pro ekonomy Vladimíra Pikoru a Jiřího Schwarze a pro politického komentátora Martina Schmarcze.

Sněmovní debatu vzbudil e-mail předsedy volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) některým poslancům vládního hnutí s hodnocením kandidátů do televizní rady. Část opozice ho vyzvala k rezignaci. Berkovcovi kritici varovali v souvislosti s jeho e-mailem před možnou politizací televizní rady a před návratem do dob komunistického totalitního režimu. Berkovec řekl, že dá svou pozici v čele výboru k dispozici. Uvedl, že na žádost některých kolegů jim sdělil svůj soukromý názor na kandidáty. Řekl, že se omlouvá za to, že soukromý názor sdělil komukoli dalšímu, a za to, že žádná komunikace politika není komunikací soukromou.

Mandát šesti nynějších členů končí 26. března, a to předsedy rady Jana Bednáře a řadových členů Luboše Beniaka, Vratislava Dostála, Michaela Hausera, Ivany Levé a Vlastimila Venclíka. Bednář, Beniak, Dostál, Hauser a Venclík se ucházeli o pozici v televizní radě i nyní, výbor je do finálního klání ale neposlal.

Rada České televize je orgán, jejímž prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ti hráblo? Trapáku. Topolánek napsal Babišovi kvůli koronaviru

30.03.2020 22:21 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli prostřednictvím twitteru  vyzval amerického prezidenta…

Vláda prodloužila přísná opatření do Velikonoc, neotevřou ani obchody

30.03.2020 19:45 Aktualizováno Omezení volného pohybu po celé České republice, které je jedním z opatření proti šíření nového typu…

Hamáček povede Ústřední krizový štáb. Prymula se zaměří na karanténu

30.03.2020 17:44 Vláda dnes podle informací ČTK schválila změnu v čele Ústředního krizového štábu, který řídí kroky…

Vláda zřídí kvůli koronaviru centrální řídící tým

30.03.2020 16:49 Vláda chce zřídit Centrální řídící tým COVID-19. Fungovat bude jako dočasný poradní orgán vlády. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama