Sněmovna zatím neprojednala volební novelu, odmítlo to ANO a SPD

Sněmovna odmítla dnes odpoledne zahájit projednávání lidovecké novely volebního zákona, v níž by mohla nahradit pasáže, které zrušil Ústavní soud. Návrh nepodpořili poslanci ANO, SPD a Trikolóry, k přijetí chyběly čtyři hlasy. Podle opozice tím byla porušena úterní dohoda zástupců parlamentních stran.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Nedržíte ani dohody, které se udělaly s premiérem," uvedl na adresu odpůrců projednávání předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Podle něj předseda vlády Andrej Babiš (ANO) údajně informaci o dohodě nepředal poslancům svého hnutí.

"Premiér tyto informace nepředává a tím pádem paralyzuje tuto zemi. Chování pana premiéra padá i na vás. Máte ve svém čele člověka, který se nestará o tuto zemi," uvedl Bartošek. Podobně kritický byl i předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, podle něhož nemá smysl uzavírat dohody s někým, kdo je nedodržuje.

Parlament musí schválit změnu volebních pravidel kvůli rozhodnutí Ústavního soudu, který minulý týden zrušil některé pasáže o sněmovních volbách kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících uskupení. Nahradit je třeba zejména ustanovení o způsobu přepočítávání voličských hlasů na poslanecké mandáty.

Strany se v úterý dohodly na využití poslanecké novely, kterou KDU-ČSL předložila v roce 2019. Většina stran je pro zachování 14 volebních krajů a stanovení nižšího limitu pro vstup koalic do Sněmovny, než které soud zrušil. Babišovo ANO a SPD Tomia Okamury preferují ovšem nahrazení volebních krajů jedním republikovým volebním obvodem jako u evropských voleb.

Babiš navíc podle předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) chce, aby změnu volebních pravidel předložila vláda. Podle ostatních stran by to ale schvalovací proces prodloužilo. Změnu volebních pravidel je třeba přijmout do léta tak, aby se podle nich mohly uskutečnit říjnové sněmovní volby.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel exministr obrany za KDU-ČSL Holáň, bylo mu 82 let

06.03.2021 17:06 Aktualizováno Ve věku 82 let zemřel v pátek večer bývalý ministr obrany a někdejší místopředseda KDU-ČSL Vilém…

Babiš mluvil s americkým ministrem zahraničí Blinkenem o pandemii či NATO

06.03.2021 07:42 Český premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonu projednávali…

Další kontroverzní výrok Volného. Šíření viru spojil s kroužením letadla…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný na sebe v posledních dnech upozornil několika facebookovými příspěvky. V…

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama