Sněmovní zahraniční výbor odmítl výhružný tón ruské diplomacie

Sněmovní zahraniční výbor dnes odmítl výhružný tón, kterým se ruská diplomacie obrací na Českou republiku kvůli odstranění sochy maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6. V tiskovém komentáři to uvedl místopředseda výboru Jan Lipavský (Piráti). Ruskou reakci považuje za zasahování do české nezávislosti.

Poslanecká sněmovna

Týdeník Respekt napsal, že pracovník ruských tajných služeb údajně vybavený jedem ricin přicestoval před třemi týdny s diplomatickým pasem. České bezpečnostní složky podle týdeníku vyhodnotily jeho přítomnost jako bezpečnostní riziko pro pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09).

Ruské velvyslanectví v pondělí v nótě uvedlo, že útoky na Rusko a jeho zastupitelský úřad v Praze jsou nepřípustné. Článek v Respektu označilo za nehorázné a lživé pomluvy a součást diskreditační kampaně v českých médiích. České ministerstvo zahraničí prostřednictvím mluvčí Zuzany Štíchové označilo nótu za nepatřičnou, protože se v ní ambasáda ohrazuje proti svobodě médií. Ministerstvo zaslalo ruské ambasádě vlastní nótu.

"V rámci dalšího řešení ruského vměšování apeluji na lepší zabezpečení českých zastupitelských úřadů v zahraničí. Útoky na konzulát v Petrohradu a velvyslanectví v Moskvě potvrzují nutnost podniknout bezprostřední kroky," uvedl Lipavský.

Odstranění sochy vyvolalo v Rusku protesty. Před českým generálním konzulátem v Petrohradu demonstrovali aktivisté z nezaregistrované nacionalistické strany Jiné Rusko, přičemž zapálili dýmovnici a vyvěsili transparent s vulgárním heslem. Před třemi týdny aktivisté Jiného Ruska demonstrovali i před českou ambasádou v Moskvě. Tehdy skupina lidí v maskách vyvěsila na plot velvyslanectví nápis Stop fašismu a hodila do areálu ambasády několik dýmovnic, policie proti nim nezasáhla.

"Zároveň považuji za nezbytně nutné, aby se naše diplomacie jasně vymezila vůči novému ruskému zákonu, který postihuje 'zničení nebo poškození vojenských hrobů umístěných na území Ruské federace nebo za jejími hranicemi'," dodal Lipavský.

Stíhání v Rusku umožňuje zákon, který začátkem dubna podepsal prezident Vladimir Putin. Za poškození válečných hrobů a pomníků v Rusku i zahraničí hrozí podle něj až pětiletý trest.

Lipavský také ocenil, že se sněmovní a senátní zahraniční výbory navzájem podporují a mluví v kauze Koněv stejným hlasem. Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost v úterý požádal vládu, aby rezolutně odmítla ruské vměšování do českých záležitostí a aktivity vůči českým veřejným činitelům. Kabinet by měl podle výboru také představit plán na snížení počtu ruských diplomatů v ČR.

Premiér Babiš letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách

31.07.2021 15:41 Dva týdny dovolené mají před sebou ministři vlády hnutí ANO a sociální demokracie. Oproti minulým…

Babiš chce příští týden řešit, kdo povede BIS po Koudelkově konci

30.07.2021 13:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce vyřešit, kdo povede Bezpečnostní informační službu (BIS) po…

Poslanci schválili zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích

30.07.2021 13:45 Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z…

Volby by vyhrálo ANO, druhá je koalice Spolu. STAN a Piráti se propadli,…

30.07.2021 12:08 Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená…

Babiš v čele ústecké kandidátky? Podle politologů strategie

29.07.2021 14:47 Postavení premiéra Andreje Babiše do čela kandidátky hnutí ANO v Ústeckém kraji místo Středočeského…

Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

29.07.2021 00:44 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v…

Babiš o budoucnosti šéfa BIS Koudelky rozhodne až po volbách, do nich bude…

28.07.2021 16:05 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že premiér Andrej Babiš ponechá ředitele Bezpečnostní…

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ve Sněmovně, určil soud

28.07.2021 12:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za…

Úprava jihomoravské kandidátky ČSSD je reakcí na průzkum, tvrdí Valachová

28.07.2021 12:28 Úprava jihomoravské kandidátky vedením ČSSD byla podle místopředsedkyně poslaneckého klubu strany…

Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění

28.07.2021 12:07 Aktualizováno Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění. Sněmovna tak dnes upravila…

Související:

Právě se děje