Snížení platu pro politiky na dvou židlích? Senátoři ženou novelu k Ústavnímu soudu

Tři desítky senátorů napadly u Ústavního soudu snížení odměn, které má od příštího roku dopadnout na obecní a krajské zastupitele z řad zákonodárců. Návrh na zrušení tohoto předpisu se rozhodli podat dnes. ČTK to řekl předseda senátního hospodářského výboru Vladislav Vilímec (ODS) jako jeden z navrhovatelů. Pod podání se podepsali členové horní komory z většiny frakcí.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Senát ČR, ilustrační foto
doporučujeme

Snížení odměn obsahuje novela, kterou prosadili poslanci. Opatření má podle nich omezit kumulaci funkcí. Snížení odměn poslanci zdůvodnili také potřebou úspor v obecních a krajských rozpočtech. Odpůrci je obviňovali z populismu. Voliči si podle nich mohli sami vybrat, koho si do zastupitelstva a Parlamentu zvolí.

Novela snižuje mzdu placených zastupitelů obcí a krajů, kteří jsou zároveň členy Parlamentu nebo vlády, na dvě pětiny. Návrh na její zrušení se opírá mimo jiné o to, že opatření je zásahem státní moci do pravomocí územní samosprávy a postihuje zastupitele během jejich současného funkčního období. Je tak "v rozporu s principem legitimního očekávání," uvedl Vilímec.

Kritici opatření poukazovali také na to, že poslanci a senátoři mohou zastávat v obcích i krajích volené funkce. Neměli by ale pobírat za stejnou práci menší odměnu než jejich kolegové z vedení obcí a krajů, kteří nejsou členy Parlamentu. Podle Listiny základních práv a svobod mají zaměstnanci právo na spravedlivou odměnu za práci a uspokojivé pracovní podmínky.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bitva se Zemanem nekončí. Kaslová se odvolala v kauze Peroutka

24.01.2020 13:26 Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala odvolání proti rozsudku, který zamítl…

Havlíček velí ministerstvu dopravy. Jaké budou jeho priority?

24.01.2020 12:37 Nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) chce pokračovat v prioritách, které nastavilo už…

Žádná trafika. Kremlík nebude náměstkem, otočil Babiš

24.01.2020 11:09 Aktualizováno Odvolaný ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) nebude na ministerstvu náměstkem. Po uvedení…

Předražená zakázka na systém dávek? Babiš si podal Maláčovou

24.01.2020 10:31 Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s navýšením peněz na nový systém vyplácení dávek ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama