Socha Koněva: Jan Hrušínský si nepěkně utahuje z Ovčáčka a sovětského generála

Socha maršála Ivana Koněva dál budí emoce. Lidé opakovaně strhávali plachtu, do které byla na konci minulého týdne zahalena. Herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský připomíná, že údajný osvoboditel má na kontě i řadu dalšíck závažných událostí.

Jan Hrušínský se posmívá Jiřímu Ovčáčkovi kvůli soše Koněva
doporučujeme

Radnice Prahy 6 v pátek Koněvovu sochu zakryla. Zdůvodnila to snahou ochránit pomník před vandaly. Pobouřeno tím bylo nejen ruské velvyslanectví, ale i někteří aktivisté. Policie od té doby musela řešit několik incidentů, při kterých se několik lidí pokusilo plachtu ze sochy strhnout.

Hrušínský si na sociálních sítích utahuje nejen ze sochy kontroverzního maršála Ivana Koněva, ale i mluvčího prezidenta Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka. Sdílel fotomontáž, na které Ovčáček močí na podstavec pomníku.

„Neznámý vandal močil za bílého dne na komunistický pomník sovětského vojáka Koněva. Socha byla Dejvicím vnucena v době sovětské okupace,“ píše na facebooku herec.

I když je Koněv označován za osvoboditele ČSR i vyhlazovacího tábora Auschwitz, Hrušínský připomíná i další události, se kterými byl spojen. „Je známo, že Koněv přijel se svými vojsky do osvobozené Prahy den po skončení II. světové války. O tři roky později Sovětský svaz v roce 1948 řídil tzv. únorový komunistický puč, po kterém na 41 let přestala v Československu existovat svoboda a demokracie. V roce 1956 v čele sovětských vojsk brutálně potlačil pokus Maďarů o osvobození od sovětské nadvlády. Byl jedním z “architektů” tzv. Berlínské zdi. V roce 1968 radil Leonidu Brežněvovi při vojenském přepadení Československa,“ vyjmenovává.

„Zkrátka hrdina SSSR, kterého z neznámých důvodů Dejvice 30 let po vyhnání sovětských okupantů z Československa a získání svobody stále ještě vystavují na svém území. (Paradox: Český maršál Radecký na Malé Straně nebo Panna Marie na Staroměstském nám. být nesmějí.) Přeji dejvickým radním odvahu k jeho trvalému odstranění a sovětskému maršálovi šťastnou cestu na smetiště dějin za svým vůdcem Stalinem, kam dávno patří,“ pokračuje ve své kritice Ovčáček.

‪Sám Ovčáček bere problémy kolem sochy Koněva na Praze 6 velmi vážně. Už minulý týden položil hradní mluvčí u pomníku kytici. Teď se navíc přidá k demonstrantům, kteří se sejdou u sochy sovětského generála. „V pondělí v 16:00 se zúčastním demonstrace u sochy maršála Koněva, osvoboditele ČSR i Osvětimi. Musíme pozvednout hlas proti extremistickým nositelům nenávisti, kteří chtějí rozdělit společnost, zničit hodnoty demokracie a svobody, kteří chtějí poplivat čest České republiky,“ uvel na sociálních sítích. Protestu by se měl zúčastnit i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neshody v koalici. Návrh ČSSD na bankovní daň je pro ANO nepřijatelný

05.08.2020 16:46 Aktualizováno Zavedení bankovní daně je pro ministry hnutí ANO nadále nepřijatelné. Na dotaz ČTK to uvedli…

Politici by měli jít příkladem. Sociolog se vyjádřil k dovolené Babiše v…

05.08.2020 16:40 Sociolog a profesor právní filozofie na univerzitě Cardiff School of Law and Politics Jiří Přibáň…

Vymáhání dluhů: ČSSZ prakticky nevyužívá soudní exekutory, VZP naopak ano

05.08.2020 15:54 Česká správa sociálního zabezpečení využívá k vymáhání dluhů v naprosté většině případů správní…

Volby v karanténě: Z auta, u výjezdních komisí a ve zvláštních okrscích.…

05.08.2020 14:40 Aktualizováno Parlamentní strany se dnes shodly s ministerstvem vnitra na třech variantách hlasování z karantény …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama