Soud propustil Švachulu z vazby, na nohu dostal elektronický náramek

Krajský soud v Brně dnes znovu rozhodl o propuštění z vazby bývalého politika hnutí ANO Jiřího Švachuly, který je souzený v případu rozsáhlé korupce na radnici Brno-střed. Někdejší místostarosta a radní se dostane na svobodu, státní zástupce Radek Mezlík se vzdal možnosti podání stížnosti. Usnesení soudu je pravomocné. Švachula vyšel z věznice předním vchodem.

Jiří Švachula (vlevo)
doporučujeme

Švachula dostal po vyslechnutí rozhodnutí o propuštění z vazby na soudě náramek na nohu, který bude sledovat jeho pohyb. Uvedl to Švachulův advokát Kárim Titz. Podle něj by se měl jeho klient dostat na svobodu za několik hodin a večer už by měl být doma.

O Švachulově vazbě rozhodovaly soudy několikrát. Městský soud v Brně a následně krajský soud opakovaně nevyhověly žádosti o jeho propuštění z obav, že by mohl uprchnout do zahraničí. Až v říjnu předsedkyně soudního senátu Jaroslava Bartošová rozhodla o propuštění politika z vazby náhradou za alternativní prostředky ve formě dohledu probačního úředníka, sledování pohybu přes elektronický náramek nebo odevzdání cestovního pasu.

Švachula se ale tehdy na svobodu nedostal, rozhodnutí nebylo pravomocné. Mezlík podal stížnost, které vrchní soud vyhověl. Státní zástupce novinářům řekl, že už vrchní soud připustil alternativní řešení pro to, aby Švachula mohl ven z vazby. "Já jsem se s tím ztotožnil a sám jsem postup navrhl," uvedl Mezlík, který se vzdal práva na podání stížnosti. Švachula však bude mít omezení, náramek bude sledovat jeho pohyb, nemůže vycestovat a také se musí hlásit probačnímu úředníkovi.

Švachula je poslední, kdo byl v takzvané kauze Stoka ve vazbě. Případem Stoka se začal brněnský krajský soud zabývat letos v září, tedy po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed. Švachula byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici. Výše úplatků podle spisu dosáhla 47 milionů korun. Hrozí mu až 16 let vězení. V případu je obžalováno 11 lidí a dvě firmy.

Švachula byl dříve místostarostou a při zásahu na radnici radním. Zastupitelé ho po zásahu odvolali z postu radního, sám se pak vzdal mandátu zastupitele. Hnutí ANO ho kvůli kauze vyloučilo ze svých řad. Kvůli možnému napojení některých lidí na kauzu předsednictvo hnutí ANO letos zrušilo brněnskou organizaci ANO a nyní ji nově skládá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama