Soud propustil Švachulu z vazby, na nohu dostal elektronický náramek

Krajský soud v Brně dnes znovu rozhodl o propuštění z vazby bývalého politika hnutí ANO Jiřího Švachuly, který je souzený v případu rozsáhlé korupce na radnici Brno-střed. Někdejší místostarosta a radní se dostane na svobodu, státní zástupce Radek Mezlík se vzdal možnosti podání stížnosti. Usnesení soudu je pravomocné. Švachula vyšel z věznice předním vchodem.

Jiří Švachula (vlevo)
doporučujeme

Švachula dostal po vyslechnutí rozhodnutí o propuštění z vazby na soudě náramek na nohu, který bude sledovat jeho pohyb. Uvedl to Švachulův advokát Kárim Titz. Podle něj by se měl jeho klient dostat na svobodu za několik hodin a večer už by měl být doma.

O Švachulově vazbě rozhodovaly soudy několikrát. Městský soud v Brně a následně krajský soud opakovaně nevyhověly žádosti o jeho propuštění z obav, že by mohl uprchnout do zahraničí. Až v říjnu předsedkyně soudního senátu Jaroslava Bartošová rozhodla o propuštění politika z vazby náhradou za alternativní prostředky ve formě dohledu probačního úředníka, sledování pohybu přes elektronický náramek nebo odevzdání cestovního pasu.

Švachula se ale tehdy na svobodu nedostal, rozhodnutí nebylo pravomocné. Mezlík podal stížnost, které vrchní soud vyhověl. Státní zástupce novinářům řekl, že už vrchní soud připustil alternativní řešení pro to, aby Švachula mohl ven z vazby. "Já jsem se s tím ztotožnil a sám jsem postup navrhl," uvedl Mezlík, který se vzdal práva na podání stížnosti. Švachula však bude mít omezení, náramek bude sledovat jeho pohyb, nemůže vycestovat a také se musí hlásit probačnímu úředníkovi.

Švachula je poslední, kdo byl v takzvané kauze Stoka ve vazbě. Případem Stoka se začal brněnský krajský soud zabývat letos v září, tedy po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed. Švachula byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici. Výše úplatků podle spisu dosáhla 47 milionů korun. Hrozí mu až 16 let vězení. V případu je obžalováno 11 lidí a dvě firmy.

Švachula byl dříve místostarostou a při zásahu na radnici radním. Zastupitelé ho po zásahu odvolali z postu radního, sám se pak vzdal mandátu zastupitele. Hnutí ANO ho kvůli kauze vyloučilo ze svých řad. Kvůli možnému napojení některých lidí na kauzu předsednictvo hnutí ANO letos zrušilo brněnskou organizaci ANO a nyní ji nově skládá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hejtmani dovezli za rozpočtové peklo poslancům uhlí

05.12.2020 18:57 Uhlí a brambory přivezli dnes před Sněmovnu primátor Zdeněk Hřib (Piráti), středočeská hejtmanka…

Brabec bude po zdravotním kolapsu týden v domácím léčení

05.12.2020 14:49 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) zůstane po kolapsu, který ho postihl v noci na…

Nakažení lidé možná dostanou plný plat. Vláda chce motivovat k testům

05.12.2020 10:06 Vláda v pondělí projedná návrh stoprocentní mzdové kompenzace pro lidi, kteří s onemocněním covid…

BIS nemůže ani prezidentovi vše sdělovat. Zeman nepochopil, k čemu slouží,…

04.12.2020 22:04 Aktualizováno ROZHOVOR – Otevřeně tvrdí, že kontrarozvědka nemusí ani hlavě státu sdělovat úplně všechny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama