"Sověti osvobodili celou Evropu!," perlil divák u Jílkové. Musela ho zkrotit

Po několika týdnech se i pořad Máte slovo Michaely Jílkové vrátil do normálu, jelikož se mimořádně neprobíral koronavirus, nýbrž posilování vlivu Ruska a Číny. Hrozí destabilizace naší demokratické společnosti? Je spor ohledně odstranění pomníku maršála Koněva řízenou hybridní válkou ze strany Moskvy, či nikoliv?

Na tyto palčivé otázky se pokoušeli odpovědět Pavel Fischer, senátor a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, Leo Luzar, poslanec KSČM, Zdeněk Hřib, primátor Hlavního města Prahy (Piráti), Jaroslav Bašta, bývalý velvyslanec na Ukrajině a Rusku, Michal Löbl, fotograf z Prahy a Jiří Klapka, předseda České asociace rusistů a Česko-ruské společnosti. 

"Z čeho pramení Váš pocit, že Rusko a Čína u nás ohrožují demokracii?," zahájila moderátorka Jílková diskuzi dotazem na Löbla. Ten řekl, že Rusko lituje rozpadu Sovětského svazu, a že v Číně jsou systematicky vyvražďováni Ujgurů a Tibeťanů, kterým jsou zaživa odebírány orgány. Kromě toho se Čína považuje za vesmír a všechno kolem sebe vnímá jako podnebí. Z tohoto důvodu si libuje v tom, když se k ní okolní svět chová jako vazal. "Za celých svých 29 let jsem nezažil, aby se tu objevovaly servery typu Sputnik, které vyzdvihují Rusko, aniž by například přiznaly, že tam není opozice. Prezident Zeman je příliš nakloněný Rusku a Číně, ačkoliv ze slibovaných čínských investic není nic, a Rusové nám kromě plynu ani nemají, co nabídnout," dopověděl.

Poslanec Luzar rozebral Löblovy argumenty. Nechápal, proč považuje za nedemokratické, když existují nějaké servery propagující Rusko, a proč do toho všeho tahá obchod, hovoří-li například o ropě atd. Co se týče potlačování lidských práv, včetně rozebírání na orgány a jejich následný prodej, tak si kladl otázku, kdo o ně vlastně projevuje zájem. "Nejsme my náhodou pokrytci?," položil řečnickou otázku. Na otázku, zda příčinu nevýhodných obchodů s Čínou přikládá údajné snaze opozice nabourávat dobré vztahy s Pekingem, o níž mluvil, odpověděl, že s oligarchy nevyjednává. "No to bych od poslance KSČM ani neočekával," řekla Jílková.

"I demokracie stíhají v cizině!," řekl komunista

Senátor Fischer varoval před kybernetickými útoky ze strany ruských hackerů nejen u nás, ale i našich sousedů - viz případ napadení systému německého parlamentu. Hovořilo se také o napadení českých nemocnic, které je za normálních okolností hyenismem, ale v době koronaviru dokonce i veřejným ohrožení. Stopy údajně vedou do Ruska a celá věc je momentálně vyšetřovaná. Jílková pak přešla k bodu trestního stíhání českých komunálních politiků, včetně primátora Hřiba, ze strany Ruské federace. "To podle Vás není vyhrožování, jelikož předseda komunistů Filip prohlásil, že to zpochybňuje?," zeptala se Jílková Luzara. Ten jí odpověděl, že ani nám by se nelíbilo, kdyby ničil naše pomníky v zahraničí. I demokratické režimy se k trestnímu stíháni v cizině uchylují.

Hřib konstatoval, že mu zatím žádná obsílka nepřišla, a že se zřejmě Rusko snaží vytvořit jakousi mlhu, jelikož nezvládá koronavirus. Pak hovořil o hanobení válečného hrobu, jehož se podle něj Rusko dopouští, jelikož například v Samaře skončily kosti československých legionářů na skládce. Koněv byl pouhá socha a svým způsobem se jednalo o projev servility komunistů vůči Sovětského svazu. Navíc byl ve vlastnictví Prahy 6. "Když tedy Rusko tak zaostává, tak proč se ho bojíte?," odpověděl mu na to Luzar. Pokud jde o legionáře, je Luzar pro to, aby viníci na ruské straně byli potrestáni. Kromě toho čeští komunisté považují za své partnery Komunistickou stranu Ruské federace a usilují o to, aby byla dodržována smlouva o vzájemné údržbě hrobů padlých vojáků.

Předseda Klapka řekl, že je ze strany Rusů bombardován dotazy na to, co se v Praze děje, a proč nejsou informační cedule i u sochy Winstona Churchilla. Hovořil o jeho pozici například v Indii, Mexiku, Panamě a Haiti. Fischer ho vyzval, aby Rusy požádal o vrácení cedule v Katyni, kde došlo k masakru polských vojáků ze strany Sovětského svazu. Klapka posléze také konstatoval, že se spousta Rusů bojí přijet do Prahy jako turisté. Prostor dostal ještě také Bašta, podle něhož se to s údajným ruským agentem má tak, že se jednalo o pouhého diplomatického pracovníka. 

Proč je v Praze tolik ruských diplomatů?

Luzar ještě také vyjádřil výhrady proti obesílání radnic ze strany Fischera. Löbl zmínil také Skripalovu kauzu, na což reagoval muž z publika, podle něhož byla vykonstruovaná. Rovněž konstatoval, že v případě odposlechů německé kancléřky Angely Merkelové ze strany CIA nebyly vyvozeny žádné následky. Hřib si postěžoval na hackerský útok na informační systém Prahy 3 a řekl, že proti ruské hybridní válce lze nejlépe bojovat vzděláváním. "Proč má Rusko u nás tolik zastupitelských sborů ve srovnání s jinými státy?," interpretovala Jílková dotaz diváků, kteří se nemohli do studia kvůli omezenému počtu účastníků dostavit. Bašta řekl, že kvůli nevýkonnosti Bezpečnostní informační služby.

Dále se do diskuze opět vrátil ricin, po jehož požití má člověk zpočátku symptomy chřipky. Jílková vysvětlila, že to mohl být promyšlený plán, jelikož by to mohlo vypadat, že například starosta Prahy 6 Kolář má koronavirus. Zlobila se také na Baštu, který řekl, že je to projímadlo, jelikož je velký rozdíl mezi ricinem a ricinovým olejem. "Vám by nevadilo, kdyby pan primátor zametal v Moskvě?!," zhrozila se Jílková, když jí Bašta řekl, že by Hřibovi za Koněva hrozily v Rusku maximálně obecně prospěšné práce.

Následovala hádka mezi oběma stranami, do níž se zapojila i Jílková. Historici totiž podle ní tvrdí, že Prahu osvobodili pražští povstalci pod vedením generála Kutlvašra. Luzar rovněž také řekl, že by neměl nic proti uctění památky těch, kteří byli po válce zavlečení ze strany NKVD do gulagů, případně popraveni ihned v Praze. "Před rokem 1989 stáli pionýři čestnou stráž u pomníků sovětských vojáků. Celou Evropu osvobodila Rudá armáda! Nebýt jí, byl Hřib leda primátor na Sibiři! Nebýt porážky Hitlera u Stalingradu, tak by byli Němci až u Atlantiku!," řekl Lacina z publika. 

Hřib se snažil reagovat, ale Lacina pořád mluvil a mluvil, až nakonec musela Jílková jít přímo k němu, a zklidnit ho. Když se Hřib konečně dostal ke slovu, řekl, že nikdo nezpochybňuje roli Rudé armády při ukončování 2. světové války, ale že se její vojáci ihned začali na území Československa chovat jako dobyvatelé, nikoliv osvoboditelé. Hovořil i o srpnu 1968. Lacina se ještě zlobil, že NATO svými základnami v Polsku, Turecku a ve Finsku v podstatě obklíčilo Rusko. Fischer mu vysvětlil, že si musíme chránit svojí demokracii, a že Rusko disponuje jadernými zbraněmi, a to i v Kaliningradské oblasti. Jílková poté ukončila diskuzi a oznámila téma příštího týdne, jímž bude opět koronavirus, a to systém chytré karantény.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Rusko Čína Evropská zahraniční a bezpečnostní politika

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy