SPD chce postiženým podnikatelům odpustit odvody

Opoziční SPD prosazuje, aby podnikatelé postižení vládními protikoronavirovými omezeními nemuseli platit půl roku zdravotní a sociální odvody. Osvobození by se podle dvojice navrhovaných novel týkalo osob samostatně výdělečně činných, které mají nárok na takzvaný kompenzační bonus. Peněžité dopady předkladatelé odhadli dohromady zhruba na 3,2 miliardy korun.

SPD
doporučujeme

"Cílem tohoto opatření je umožnit osobám samostatně výdělečně činným, jejichž podnikání bylo vládními nařízeními zcela pozastaveno anebo významně omezeno, toto kritické období překonat," uvedli předkladatelé v důvodových zprávách. Úlevy v odvodech navrhují pro podnikatele od ledna do konce června.

V případě zdravotních odvodů poslanci SPD chtějí, aby je za živnostníky platil stát. Částka by činila podle návrhu 1167 korun měsíčně. Snížení příjmů ze zdravotního pojistného a zvýšení výdajů státního rozpočtu by představovalo podle autorů zhruba 1,71 miliardy korun. Na sociálních odvodech by stát přišel podle odhadů ve zdůvodnění o 1,5 miliardy korun.

Předlohy nejprve posoudí vláda. Poslanci SPD chtějí, aby je Sněmovna schválila zrychleně už v úvodním kole.

Při jarní vlně epidemie koronaviru odpustil stát podnikatelům vládní novelou zdravotní a sociální pojištění za březen až srpen do výše minimální měsíční zálohy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce pouze ANO

04.03.2021 13:04 Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení…

Hnutí ANO by vyhrálo volby, koalice Pirátů a STAN je v závěsu

04.03.2021 12:47 Aktualizováno Volby do Sněmovny by v únoru vyhrálo hnutí ANO, které by stejně jako o měsíc dříve získalo 26,5…

Babiš a Zeman chtějí experimentovat na Češích, přitom dorazí miliony…

04.03.2021 12:24 Aktualizováno Opoziční strany se staví proti užívání vakcín proti covidu-19 bez certifikace v Evropské unii. V…

ČT musí zaplatit Vitáskové 80.000 korun za nepravdivý výrok

04.03.2021 10:53 Česká televize (ČT) musí uhradit bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové 80…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama