SPD chce vyvolat schůzi Sněmovny ke zrušení nouzového stavu

Opoziční hnutí SPD se pokusí shromáždit podpisy pro svolání mimořádné schůze Sněmovny ke zrušení nově vyhlášeného nouzového stavu. Na dotaz ČTK to dnes sdělil předseda hnutí Tomio Okamura. Jinou iniciativu oznámil nezařazený poslanec Lubomír Volný. Bude chtít, aby se návrh na zrušení nouzového stavu dostal na program některé ze schůzi, které se plánují na tento týden.

Svoboda a přímá demokracie, ilustrační foto
doporučujeme

"Potřebujeme 40 podpisů poslanců, abychom vyvolali hlasování o zrušení nouzového stavu, jelikož je podle našeho názoru včerejší (nedělní) rozhodnutí vlády, kdy obešla čtvrteční rozhodnutí Sněmovny, v rozporu s ústavou," uvedl Okamura. Sněmovní frakce SPD má 19 členů.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka se k návrhu SPD staví odmítavě. "Já rozhodně za nás, za KDU-ČSL nemám žádnou ambici se připojovat k iniciativě Tomia Okamury. Nemám ambici to aktivně podporovat, ať už nějakými podpisy nebo hlasováním," řekl dnes ČTK Jurečka. KDU-ČSL se podle něj chce dohodnout s vládou a ostatními parlamentními stranami na změně parametrů opatření, která mají bránit šíření koronaviru.

První jednání o další podobě koronavirových opatření v Česku absolvují představitelé vlády s lídry opozičních stran v úterý. "My už v tento okamžik intenzivně připravujeme pozměňovací návrhy k pandemickému zákonu, tak abychom zákon stihli tento týden projednat a aby měl rozumné parametry," řekl Jurečka, podle kterého vláda nechala návrh tohoto zákona ležet osm měsíců v šuplíku. "Dostali jsme se k němu až dnes v noci," podotkl.

Nový nouzový stav vyhlásil menšinový kabinet ANO a ČSSD kvůli epidemii na dva týdny na základě žádosti hejtmanů. Plynule navázal na původní, jehož další prodloužení dolní komora ve čtvrtek neschválila. Na ústavnost postupu vlády panují rozdílné názory.

SPD s nouzovým stavem dlouhodobě nesouhlasí. Okamura zopakoval, že je nutná změna zákona o ochraně veřejného zdraví, aby bylo možné chránit ohrožené a rizikové skupiny obyvatel a udržet zdravotnictví.

Volný a jeho kolega Marian Bojko při jednáních Sněmovny o prodloužení nouzového stavu několikrát neprosadili jeho okamžité zrušení. V jednacím sále odmítají nosit roušky. Volný v tiskové zprávě sdělil, že žádost o zrušení stavu nouze se bude snažit zařadit jako nový bod na programu páteční mimořádné schůze svolané ke schvalování takzvaného nízkouhlíkového zákona ohledně Jaderné elektrárny Dukovany. Stejně hodlá Volný postupovat i při případné jiné schůzi tento týden. Ve čtvrtek by se měla uskutečnit schůze k rozpočtové novele a k nové podobě koronavirového kompenzačního bonusu.

K ostrým kritikům nouzového stavu patří také hnutí Trikolóra se třemi poslanci. Jeho předseda Václav Klaus mladší ČTK napsal, že postup projedná předsednictvo hnutí.

Všichni hejtmani a pražský primátor požádali o vyhlášení nouzového stavu na území svého kraje po nedělním jednání vládou. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jde o jediný způsob, jak zachovat dostatečná opatření proti koronaviru. Kabinet plánuje o další podobě boje s epidemií jednat s opozicí. Hejtmani i zástupci sněmovních stran mají k řadě restrikcí výhrady.

Poslankyně Trikolóry hledá podporu pro podnět proti stavu nouze

Poslankyně opoziční Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková připravila podnět Ústavnímu soudu na zrušení nového nouzového stavu, jak jej v neděli kvůli epidemii vyhlásila vláda na žádost hejtmanů. Kabinet podle ní obchází vůli Sněmovny, která ve čtvrtek odmítla prodloužit původní stav nouze. Nyní Majerová Zahradníková hledá pro podnět podporu mezi dalšími opozičními poslanci, informovala dnes ČTK.

"Hrozí, že vláda se stala nepřítelem svým občanům, a proto je potřeba využít všechny ústavní možnosti, jak ji zastavit," uvedla poslankyně. Pro podání podnětu, který se týká také uzavření škol, omezení podnikání a způsobu prodlužování nouzového stavu, potřebuje nejméně 25 poslaneckých podpisů. Trikolóra má tři poslance. Majerová Zahradníková podotkla, že je připravena připojit se k jakékoli jiné ústavní žalobě mířící proti nouzovému stavu.

Předsednictvo Trikolóry dnes její iniciativu podpořilo, vláda podle něj postupovala svévolně. "Podpoříme jak ústavní žalobu, tak mimořádnou schůzi Sněmovny, tak vyhlášení nedůvěry vládě. Budeme podporovat všechny kroky, které povedou k ukončení plošného lockdownu," stojí v usnesení, které ČTK poskytl předseda Trikolóry Václav Klaus mladší.

O ústavním podnětu mluvil už o víkendu předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Následně uvedl, že se stížností prozatím počká, uvidí, jak bude postupovat Sněmovna.

Trikolóra požaduje podle usnesení okamžité otevření škol, služeb, malých obchodů, vleků a lanovek a restaurací, a to za přísných hygienických opatření. Strategie boje s epidemií koronaviru se podle hnutí musí změnit, a to směrem k ochraně ohrožených skupin lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další kontroverzní výrok Volného. Šíření viru spojil s kroužením letadla…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný na sebe v posledních dnech upozornil několika facebookovými příspěvky. V…

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Poslanci si v době pandemie odhlasovali vyšší příspěvky

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního…

KDU-ČSL schválila volební koaliční smlouvu s ODS a TOP 09

05.03.2021 19:48 Širší vedení KDU-ČSL schválilo volební spojenectví s ODS a TOP 09 i program tohoto uskupení, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama