SPD dostalo pokutu 250.000 za chyby při kampani do voleb, tvrdí deník

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí uložil pokutu 250.000 korun hnutí SPD za porušení zákona při předvolební kampani v roce 2017. Uvedl to dnes Deník N.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Svoboda a přímá demokracie, ilustrační foto
doporučujeme

Rozhodnutí je pravomocné, hnutí nepodalo proti rozhodnutí odpor. Je to nejvyšší pokuta, kterou úřad za tři roky fungování uložil. Mluvčí SPD Barbora Zeťová podle Deníku N v úterý ani ve středu nebrala telefon a neodpovídala na dotazy zaslané prostřednictvím SMS a e-mailu. ČTK vyjádření SPD shání.

Úřad zjistil podle serveru u SPD v kampani do sněmovních voleb v roce 2017 17 pochybení. Podle Deníku N například hnutí zatajilo předvolební mítink, mělo dvě faktury s totožným číslem, které vykazovaly jiné plnění, další chybou bylo to, že reklama na tramvajích v Brně neměla označení zadavatele a zpracovatele. Úřad uložil SPD dvě pokuty formou příkazů, jedna je na 50.000 a druhá na 200.000. "Proti žádnému z těchto příkazů hnutí nepodalo v zákonném termínu odpor, a jsou tedy pravomocné," řekl Deníku N Jan Outlý, který měl kontrolu předvolební kampaně SPD na starosti.

Podle serveru u některých pochybení neshledali kontroloři porušení zákona, ale byly minimálně v rozporu s péčí řádného hospodáře. Jako příklad server uvedl 4,5 milionu na průběžný monitoring médií, který spočíval ve vyhledávání zkratky SPD, v desítkách případů ale výrazy nesouvisely s českým politickým hnutím. Další tři miliony hnutí dalo na předvolební průzkumy, které byly podle Deníku N okopírované od agentury Sanep.

Dohledový úřad vznikl v roce 2017 a plně pracovat začal v průběhu roku. Od té doby udělil stovky pokut. Některé byly v řádu tisíců korun, některé v desítkách tisíc. Nejvyšší pokutou bylo dosud 100.000 pro SPD za zapírání vlastního e-shopu, hnutí také dostalo sankci 45.000 za předčasné převedení peněz z volebního účtu na účet provozní.

"Jedná se o tři roky starou záležitost sahající do doby krátce po vzniku zákona o dohledu nad hospodařením politických stran. Jelikož byl zákon formulovaný velice vágně a nepřesně, SPD obdrželo pokutu v této souvislosti, stejně jako všechny parlamentní strany. Hnutí SPD již v minulosti zjednalo nápravu, aby se tato pochybení neopakovala. Důrazně se ohrazujeme proti lži Deníku N, že jsme zatajili veřejné setkání. K pochybení došlo z toho důvodu, že jedna z oblastních organizací SPD, kterých máme po ČR desítky, zapomněla na centrálu nahlásit jedno jediné předvolební setkání s občany, které organizovala," uvedla v reakci pro EuroZprávy.cz mluvčí SPD Barbora Zeťová.

Loading...
Vstupte do diskuze (32)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EXKLUZIVNĚ: Pandemie jasně ukázala, kam nás premiér Babiš dovedl, říká pro…

06.04.2020 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR - Je velice kritický a otevřeně to dává najevo. Předsedovi hnutí Starostové a nezávislí …

Ministrům nevadí, že si Babiš tiskne vládní dokumenty ve své firmě

06.04.2020 21:32 Ministři průmyslu a dopravy Karel Havlíček a zdravotnictví Adam Vojtěch (oba za ANO) nevidí nic…

Pravidla insolvencí i exekucí se kvůli koronaviru asi změní

06.04.2020 20:04 Pravidla insolvencí i exekucí se v souvislosti s nynější koronavirovou krizí patrně změní. Vládní…

Vláda zmírnila omezení pro sport, otevřou se hobby markety

06.04.2020 19:10 Aktualizováno Stát začíná postupně zmírňovat restriktivní omezení, která zavedl proti šíření koronaviru a dotkla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy