SPD navrhla zmrazit platy poslanců a senátorů

Poslanci opozičního hnutí SPD v čele s jeho předsedou Tomiem Okamurou navrhují zmrazit platy poslanců a senátorů pro příští rok na letošní úrovni. Na jiné ústavní činitele, například na ministry nebo soudce, by se jejich návrh nevztahoval. Svůj návrh předložili ve Sněmovně. Nyní ho dostane k posouzení vláda.

SPD
doporučujeme

Návrh SPD spočívá v tom, že pro příští rok stanovuje takzvanou platovou základnu na úrovni 84.060 korun. Platová základna je násobek průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře a od ní se odvíjejí platy jednotlivých představitelů státní moci i jejich náhrady.

"Předkládaný návrh zákona má za cíl zabránit nárůstu platů poslanců a senátorů v roce 2021, aby nedošlo k jeho zvýšení, zatímco se Česká republika a její občané potýkají s ekonomickými dopady opatření proti koronaviru SARS CoV-2. Poslanci a senátoři by tím mohli ukázat svou soudržnost s ostatními českými občany," uvedli poslanci SPD v důvodové zprávě. Navrhované řešení podle nich neohrozí finanční závazky zákonodárců.

"Je spravedlivé, aby v roce 2021 nedošlo ke zvýšení platů poslanců a senátorů a solidárně se podíleli na ekonomické realitě České republiky v tomto roce," stojí v materiálu. Pro letošní rok vyčlenil návrh původního státního rozpočtu na platy politiků a soudců 5,8 miliardy korun. Loni stály jejich platy 5,3 miliardy, v roce 2010 to bylo 3,1 miliardy.

S obdobným návrhem přišli i Piráti spolu s poslanci KDU-ČSL a STAN. Chtějí ovšem zmrazit platy všech ústavních činitelů včetně soudců. Navrhovaná úspora by podle nich byla asi půl miliardy korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Zeman v Lánech jedná s Hamáčkem, přijal i šéfa KSČM

22.09.2020 16:31 Prezident Miloš Zeman v Lánech jedná na pravidelné schůzce s vicepremiérem a ministrem vnitra Janem…

Schillerová a Maláčová se nedohodly na rozpočtu MPSV, problém je s…

22.09.2020 15:47 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a práce Jana Maláčová (ČSSD) se dnes nedohodly na…

Česko stárne. MPSV chce půl miliardy na investice do domovů důchodců

22.09.2020 14:37 Ministerstvo práce pro příští rok žádá do svého rozpočtu půl miliardy korun na výstavbu a opravy…

Obecné ohrožení? Postup SÚKL by mohl být trestným činem, tvrdí Hamáček

22.09.2020 13:37 Postup Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve věci distribuce ochranných prostředků seniorům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama