SPD: Při opatřeních je nutné umožnit fungování obchodů a služeb

Při dodržení preventivních protikoronavirových opatření je potřeba umožnit fungování maloobchodu a služeb včetně gastronomických a otevřít školy pro výuku. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny k vládní žádosti o souhlas s prodloužením nouzového stavu to uvedl předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura. Zopakoval stanovisko poslaneckého klubu, který opět stav nouze nepodpoří.

SPD
doporučujeme

Plošná opatření podle Okamury nefungují, považuje za nutné zapojit občany jako partnery k řešení situace na základě osobní odpovědnosti za jejich zdraví. Za nutné považuje zajistit dostatek vakcín pro dobrovolné očkování ze všech zdrojů, zdarma poskytnout respirátory FFP2 rizikovým skupinám občanů a též v hromadné dopravě, posílit kapacitu nemocnic využitím lázeňských prostor nebo využít české testy k uživatelsky dobrovolnému samotestování.

Při dodržení jasných preventivních opatření je podle Okamury potřeba umožnit fungování maloobchodu a služeb včetně restaurací. Také apeloval na otevření škol za hygienických opatření a s využitím dobrovolného samotestování.

Zástupci vlády a opozice dnes před zasedáním Sněmovny jednají o nouzovém stavu. Kabinet žádá, aby Sněmovna zrušila své předchozí rozhodnutí a umožnila jeho pokračování do konce března, aby měla dostatek nástrojů pro boj s epidemií covidu-19. V závislosti na stanovisku poslanců pak ministři plánují schválit zpřísněná protiepidemická opatření. Především ke zvažovanému omezení pohybu v rámci okresů je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nouzový stav nezbytný.

Vláda chce, aby Sněmovna zrušila své usnesení o tom, že nouzový stav končí k sobotě, a umožnila prodloužit ho do konce března. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) však takový postup označila za ústavně pochybný. Kabinet by měl využít pandemického zákona, nebo vyhlásit nový nouzový stav, míní. Podle Babiše však vládní legislativci nynější nouzový stav za právně sporný nepovažují.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš chce, aby o obsazení ministerstev bylo jasno co nejdříve

13.04.2021 13:10 Premiér Andrej Babiš (ANO) by byl rád, aby o obsazení ministerstev zahraničí a kultury bylo jasno…

Opozice chce ve Sněmovně slyšet o vládní protikoronavirové strategii

13.04.2021 13:06 Opoziční politici upozorňují na zmatek ve vládní komunikaci o protikoronavirových opatřeních.…

Zaorálek ministerstvo zahraničí nechce. Opozice se bouří proti výměně…

13.04.2021 12:51 O nezodpovědnosti či neuvěřitelném hazardu se zahraniční politikou hovoří opozice v souvislosti s…

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová zvažuje kandidaturu na Hrad

13.04.2021 08:53 Rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová přemýšlí o kandidatuře na prezidentskou funkci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama