Spor vlády s obcemi se vyostřuje. Sdružení vyzvalo starosty k stávkové pohotovosti

Proti krácení rozpočtů obcí a krajů kvůli koronavirovým opatřením vlády svolá Sdružení místních samospráv (SMS) starosty na shromáždění do Prahy. Obce přijdou o 20 miliard korun, tvrdí sdružení zastupující zhruba 2000 měst a obcí. Starosty svých obcí vyzvalo, aby na radnice vyvěsili oznámení, že jsou kvůli použití sdílených daní na sanování škod po epidemii ve stávkové pohotovosti.

Vláda ČR
doporučujeme

"Je krajně nereálné udržet naplánované investice s ohledem na negativní zásahy státu do příjmů samospráv a reálnou hrozbu až čtvrtinového poklesu u sdílených daní a podle našeho pevného přesvědčení již nastal čas se razantně ozvat," napsalo sdružení v tiskové zprávě. Je podle něj nutné, aby samosprávy požadovaly zákonný jednorázový příspěvek od státu do svých rozpočtů.

Vláda obcím slibuje dotace s navýšeným podílem státu. Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne snížení podílu spolufinancování obcí ke státním dotacím o 20 procentních bodů. Obce ale kritizují, že přijdou o možnost rozhodování.

"Menší města, obce a strukturálně postižené regiony pocítí dopady krize nejcitelněji, rozhodně však na svých účtech nedisponují výraznými přebytky hospodaření, jak se často zavádějícím způsobem uvádí. Bez pomoci státu za této situace hrozí zastavení prakticky všech samosprávných investic," uvedlo sdružení.

Babiš v neděli zdůraznil, že příjmy, o něž obce přijdou v souvislosti s koronavirovými příspěvky drobným podnikatelům a společníkům malých společnostní s ručením omezeným, stát "bohatě v dotacích vrátí".

Příspěvky 500 korun denně zasahují do příjmů obcí a krajů, protože jsou koncipovány jako vratka z jedné ze sdílených daní. Proti tomu protestuje většina opozice, Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv. Senát neúspěšně navrhoval, aby příspěvky stát hradil přímo ze svého rozpočtu. Podle Babiše ale jiný způsob vyplácení takzvaného kompenzačního bonusu nebyl možný.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Zeman podepsal zvýšení letošního schodku na 500 miliard

15.07.2020 17:10 Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu, která zvyšuje schodek letošního státního rozpočtu až na…

Senát hodlá vyzvat vládu k vypovězení jedné ze smluv s Hongkongem

15.07.2020 14:13 Senát by měl apelovat na vládu, aby vypověděla smlouvu mezi ČR a Hongkongem o předávání osob…

Spolu silnější: Odborníci v čele s generálem Pavlem chtějí ČR připravit na…

15.07.2020 13:57 Odborníci v čele s bývalým představitelem české armády i Severoatlantické aliance (NATO) generálem…

Havlíček dle opozice na part-time job nestačí. Za nehodami je nedostatek…

15.07.2020 12:09 Nehody na železnicích jsou podle místopředsedy sněmovního dopravního podvýboru Ondřeje Polanského …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama