Sporné změny v zakázkách? Sněmovna je zrychleně schvalovat nebude

Spornou novelu o jednodušším zadávání veřejných zakázek prostřednictvím jednacího řízení bez uveřejnění dnes Sněmovna zrychleně v legislativní nouzi schvalovat nebude. Proti takovému postupu se vedle opozice postavilo i vládní hnutí ANO. O jeho postoji dnes poslance informoval předseda klubu Jaroslav Faltýnek.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Dolní komora pak předlohu z programu dnešní schůze vyřadila. Opozice poukazuje na to, že navrhované změny by otevřely prostor pro možnou korupci.

Faltýnek řekl, že ANO nepodpoří schvalování vládní novely ve stavu legislativní nouze. Předlohu dolní komora projedná v běžném procesu nejdříve na schůzi, která začne 26. května, uvedl. Například předseda STAN Vít Rakušan ale soudí, že novela by se neměla projednávat vůbec, protože je špatná. Lidovci a TOP 09 žádali kabinet, aby předlohu ze Sněmovny stáhl.

Vyřazení novely z programu dnešní schůze žádali Piráti, lidovci i hnutí SPD. "Zákon je navržen tak, aby dal podhoubí možné korupci," prohlásil předseda SPD Tomio Okamura. Podle místopředsedy ODS Martina Kupky by změny navrhované vládou znamenaly konec boje s korupcí v Česku.

"Odmítám komentáře, které zde zazněly," řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Ministerstvo pro místní rozvoj podle ní reagovalo i na usnesení Sněmovny, podle kterého vláda měla připravit zjednodušení zadávání zakázek. Zákon se týká jen odstranění byrokratických překážek při jednacím řízení bez uveřejnění, zdůraznila.

Vláda předložila novelu v souvislosti s epidemií nového koronaviru. "Je nezbytné zajistit, aby jednací řízení, které je zadáváno v krajně naléhavých okolnostech, bylo co nejméně administrativně náročné," stojí v důvodové zprávě. U takových zakázek převažuje podle ministerstva pro místní rozvoj veřejný zájem na jejich rychlém plnění. Předlohu ale kritizují i protikorupční organizace Transparency International a Rekonstrukce státu.

Do programu schůze naopak poslanci zařadili na návrh Jany Černochové (ODS) debatu o opětovném otevírání škol. Někteří poslanci totiž tvrdí, že v plánu zpracovaném ministerstvem školství panuje chaos. Ostatní opoziční snahy o doplnění programu schůze například o informaci o možné podpoře státu pro leteckou společnost Smartwings dolní komora odmítla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brněnská primátorka Vaňková má covid-19

25.09.2020 19:36 Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) má covid-19, pozitivně testovaný na nový koronavirus je…

Babiš vyzval k reformě OSN a dalších světových organizací

25.09.2020 17:35 Český premiér Andrej Babiš v dnešním projevu před Valným shromážděním OSN vyzval k reformě…

Petříček: Češi budou moci s CK do Tuniska nadále bez testů na covid

25.09.2020 16:58 Čeští turisté, kteří se s cestovními kanceláři vydají do Tuniska, nadále budou moci do africké země…

Václav Krása je v karanténě, přerušil volební kampaň do Senátu

25.09.2020 16:19 Kandidát do Senátu Václav Krása (za Trikolóru) je v karanténě kvůli kontaktu s osobou nakaženou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama