STAN bude chtít spravedlivý volební systém i pro menší strany

Zrušení části volebního zákona Ústavním soudem je podle šéfa senátorů STAN Petra Holečka pozitivní zprávou a otevřelo cestu ke spravedlivému volebnímu systému, který by konání říjnových voleb do Sněmovny umožnil. Volební novela by měla zajistit rovnost voličských hlasů a zrušit znevýhodnění menších stran, uvedl dnes advokát a europoslanec STAN Stanislav Polčák, který se za Starosty bude na přípravě novely podílet.

Starostové a nezávislí (STAN)
doporučujeme

STAN bude ve volebních úpravách pro zachování stávajících volebních krajů, neboť je Ústavní soud nezrušil. Možnost, že by se Česko pro sněmovní volby změnilo v jeden volební obvod jako u voleb do Evropského parlamentu, označili zástupci Starostů za nepřijatelnou.

"Hlasy voličů mají mít v poměrném volebním systému stejnou váhu, což dosavadní volební systém neumožňoval a malé strany potřebovaly pro zisk poslaneckého mandátu více hlasů než strany velké," uvedl Holeček. V minulých sněmovních volbách stačilo hnutí ANO k jednomu poslaneckému mandátu 19.000 hlasů, zatímco hnutí STAN potřebovalo 44.000 hlasů, připomenul bývalý místopředseda Senátu za Starosty Jiří Šesták.

"Je třeba nyní najít správnou metodu přepočítání (voličských hlasů na mandáty) a dorovnání toho, co je ubráno menším stranám ve volebních krajích," uvedl Polčák. Může to být podle něj metoda druhého skrutinia, v němž by byly hlasy menším stranám dopočítány. Podoba volební novely, bez níž by se sněmovní volby letos nemohly po zásahu Ústavního soudu uskutečnit, ale bude podle STAN záležet na kompromisní dohodě Parlamentu s vládou. Své varianty řešení připravuje i ministerstvo vnitra.

Polčák uvedl, že vláda Andreje Babiše (ANO) ve svém stanovisku pro Ústavní soud "sveřepě hájila" dosavadní volební systém. "Andrej Babiš hájil svých 15 mandátů navíc, které získal tímto volebním systémem," dodal Polčák. Vláda podle něj ve svém stanovisku dala "facku voličům" tvrzením, že "možnost výkonu volebního práva a skutečná rovnost volebního hlasu není dosažitelná". Právě o to by měl podle Polčáka usilovat Senát, kterého Sněmovna nemůže při volebních úpravách přehlasovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček: Vláda schválila dva nové kompenzační programy

08.03.2021 19:59 Vláda dnes chválila dva nové kompenzační programy. První se bude týkat příspěvku 500 korun na…

Pracovníci sociálních služeb dostanou odměnu 15.000 až 50.000 korun,…

08.03.2021 18:36 Pracovníci v sociálních službách dostanou za svou práci od podzimu v dalších vlnách epidemie…

Istanbulská úmluva se podle Válkové asi do voleb nejspíš ratifikovat nebude

08.03.2021 17:54 Takzvaná Istanbulská úmluva proti domácímu násilí a násilí na ženách se do voleb v Česku nejspíš…

Vláda prodloužila lhůtu pro daňová přiznání a nulové DPH na respirátory

08.03.2021 17:29 Vláda dnes o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama